60 Dit is echter niet voldoende; het moet ook een eigendomska daster blijven, d.w.z. dat iedere wijziging van een vastgestelde eigendomsgrens samen moet gaan met een verandering van de kadastrale grens. Na koop, ruil, etc. is dit ook onder de tegenwoor dige wettelijke regeling het geval, omdat de levering geschiedt door de overschrijving van de akte; voor wijziging door verjaring is ech ter geen publicatie vereischt; deze wordt dus niet gevolgd door een verandering van de kadastrale grens. Dit bezwaar te ondervangen is het tweede doel van het wetsont werp op de grensregeling. Hierin is de bepaling opgenomen, dat zonder publicatie door de verjaring geen wijziging gebracht kan worden ineen overeenkomstig deze wet vastgestelde grens. Slechts door de inlevering ten hypotheekkantore van het afschrift van een vonnis, waarbij een op verjaring gegronde eisch tot grenswijziging toegewezen is, kan dit te weeg gebracht worden, welke inlevering uiteraard door een wijziging van de kadastrale grens gevolgd wordt (zie art 36 hierna opgenomen). Deze twee regelingen, die tot het vermogensrecht behooren, zijn de kern van de wet op de grensregeling. Ook zonder dat één proces gevoerd wordt, doen zij hun invloed gelden: zij bewerken, dat bij een hermeting vaststaat, dat eigendomsgrenzen opgemeten worden, zij bewerken, dat het vervaardigde eigendomskadaster zijn waarde behoudt. In de tweede plaats komen naar mijn meening de bepalingen van het ontwerp, die tot het bewijsrecht behooren. Niet, omdat ik meen, dat in het algemeen de beteekenis van bepalingen van bewijsrecht zich beperkt tot het proces, waarin zij gebruikt worden, want indi rect doen zij zeker hun invloed op de handelingen van de menschen gelden, maar omdat ik ze in dit geval, ofschoon niet zonder belang, niet onontbeerlijk acht. Art. 6 (zie hierna) van het ontwerp bepaalt, dat de rechter de meetcijfers van de opmeting als juist moet aannemen, totdat door een der partijen bewezen is, dat ze onjuist zijn. Onder de huidige wetgeving is de rechter te dien aanzien volkomen vrij; hij kan naar eigen inzicht beslissen over de vraag of de kadastrale gegevens zoo veel vertrouwen verdienen, dat hij mag aannemen, dat de met be hulp van deze gegevens uitgezette lijn op dezelfde plaats ligt als

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1935 | | pagina 60