61 de op het oogenblik der meting op het terrein aanwezige afscheiding. Nu heb ik in de jurisprudentie geen enkel vonnis gevonden, waarin aan de juistheid van de uitzetting van de kadastrale grens getwijfeld werd. Dit is de reden, dat ik ook zonder art. 6 met het volste vertrou wen toekomstige processen over overeenkomstig dit wetsontwerp vastgestelde grenzen tegemoet zou zien. Waar tegenwoordig niet getwijfeld wordt aan de juistheid van de uitzetting met behulp van soms (zacht uitgedrukt) technisch niet volmaakte gegevens, daar kan ik niet aannemen, dat later wel getwijfeld zou worden aan het uitstekende hermetingsveldwerk van het nieuwe eigendomskadaster. Dit is de reden, dat ik art. 6 niet onontbeerlijk acht. Toch acht ik het niet zonder belang, omdat beter dan het volste vertrouwen zekerheid is. Zekerheid, dat niet in een enkel proces de juist heid van de meetcijfers in twijfel zou worden getrokken; zekerheid, dat niet door de publicatie van zoo'n vonnis in het Weekblad van het Recht, de Nederlandsche Jurisprudentie en verdere tijdschriften en dagbladen, het vertrouwen in het nieuwe eigendomskadaster on dermijnd zou worden. Deze uiteenzetting van de beginselen van de wet op de grens regeling heeft niet ten doel een polemiek te ontketenen over de vraag of een actie voor deze wettelijke regeling begonnen moet worden, want erkend kan worden, dat zoo'n actie nu zeer weinig succes zou hebben. Het doel is een woord van protest tegen het onrecht, dat B o e r en zijn medestanders wordt aangedaan door de voorstelling te wek ken, dat datgene, wat zij bereiken wilden, eigenlijk van zeer weinig beteekenis was. De wet op de grensregeling, die nooit de oorzaak kan zijn, dat met een hermeting wordt aangevangen, maar die aan een hermeting, die toch om andere redenen uitgevoerd moet worden, zonder noe menswaardige kostenverhooging, een grootere en blijvende waarde verleent, zou voor de rechtszekerheid van den grondeigendom en voor het kadaster van de allergrootste beteekenis zijn. Toegegeven kan worden, dat in den strijd voor deze wet fouten zijn gemaakt, toegegeven moet worden dat deze strijd niet tot een overwinning heeft geleid, maar de inzet was deze strijd ten volle waard.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1935 | | pagina 61