65 tijdschrift jg. 1935 blz. 35), maakt J. G. F. zeer terecht ook melding van de daarin geopperde mogelijkheid, soms bij wegenaanleg ruil verkaveling toe te passen. Waar nog zoo groote gedeelten van ons land voor ruilverkave ling in aanmerking komen, maar tegenwoordig helaas vaak door de benarde economische omstandigheden toepassing der wet voor de belanghebbenden te bezwaarlijk wordt, is het van groot belang, dat de aandacht gevestigd wordt op die mogelijkheden voor ruil verkaveling, die kunnen voortvloeien uit de nu zoo veelvuldig voor komende uitvoering van groote openbare werken en die de finan ciering van een ruilverkaveling voor alle belanghebbenden zooveel gemakkelijker kunnen maken, dat men zelfs tegenwoordig tot ruil verkaveling zal kunnen besluiten. Vandaar dat het ook nuttig kan zijn even terug te komen op den uitgesproken „twijfel" van J. G. F. of „wegenaanleg, die tenslotte slechts een smalle terreinstrook beroert, ooit aanleiding zal geven tot een ruilverkaveling in den zin der wet", daar deze uitspraak van iemand, die zoo nauw bij sommige voorbereidingen is betrokken, er toe zou kunnen leiden, dat uitvoerders van groote werken de mo gelijkheid daarvan niet zouden onderzoeken, hoewel juist vaak die werken, gepaard gaande met ruilverkaveling, veel doeltreffender, economischer en onafhankelijker van de bestaande terreinstoestan- den kunnen worden uitgevoerd. De ruilverkaveling van de Havelter Made was inderdaad, zooals J. G. F. aangeeft, reeds in bewerking, toen Waterstaat de moge lijkheid inzag, daardoor gemakkelijker aan een nieuwen weg te komen, maar een later en duidelijker voorbeeld geeft de ruilver kaveling van Staphorst, welke verkaveling ten slotte mogelijk is ge worden door voorgenomen aanleg van den nieuwen primairen Rijks weg Meppel-Zwolle. Bekend mag worden verondersteld, dat eenige jaren geleden een gewone aanvrage voor ruilverkaveling van gronden onder Stap horst is afgestemd om redenen, meer gelegen in de kosten nog dan in den conservatieven aard der Staphorsters. Eenigen tijd later bleek de noodzakelijkheid van een nieuwen Rijksweg door de bouwlanden van Staphorst. Deze weg zou hon derdtallen van smalle perceelen zeer ongunstig moeten snijden, wat bij den grondaankoop of de onteigening veel moeite en kosten mee zou brengen vooral wegens de te veroorzaken bedrijfsschade. Het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1935 | | pagina 65