72 Als één van de sterke vezels der ontwikkeling ziet spreker eener zij ds een centralisatie van weten en kennen en anderzijds een de centralisatie van krachten en hulpmiddelen. De moderne techniek met vliegmachine en optiek brengt arbeidsverdeeling en specialisatie. In de eerste plaats bracht zij de noodzakelijkheid van gecentrali seerde opleiding, welk proces ook in de landmeetkunde in de jaren tusschen 1900 en 1917 zichtbaar werd. Dit is de centralisatie van het weten en kennen. Het schijnt, of hiermee ook een centralisatie van het kunnen en van de hulpmiddelen gepaard zou zijn gegaan. De strijd tusschen den industrialiseerenden trek en den landmeten- den topograaf is aanwezig. Ook de teekenaar van het Kadaster was een begin van deze arbeidsverdeeling in ons vak, die gelijk loopt met de differentiatie in het maatschappelijk leven. Deze differen tiatie heeft echter tevens tengevolge de genoemde decentralisatie van het kunnen en van de hulpmiddelen. Hiermee hangt samen de drang van diverse diensten naar goed landmeetkundig werk en ook het optreden der particuliere landmeters. Hiermee zijn wij aan het derde punt: de stand van zaken in de landmeetkunde. De gang van zaken in het Kadaster illustreert het zelfde gebeuren. Men heeft hier onder groeiende eischen van nauw keurigheid een goed ontwikkelde techniek. Een groot aantal cijfers en gegevens worden verzameld en hierin schuilt de groei: ver zamelde men deze cijfers vroeger op willekeurige wijze, thans heeft men een meer systematischen meetkundigen grondslag en een vast lijnenverband. Dat moet echter noodwendig voeren tot differentiatie van het terrein en van methoden. Dat proces is in groei en men zoekt naar meer geleding en naar arbeidsverdeeling. Dat schijnt een zekere atomiseering. Doch de oude schijnbaar ongedeelde werk wijze berustte op individualisme. De vraag is, of er ondanks deze geleding in arbeid en methoden, een eenheid blijft, die bindt. Deze zal er zijn, niet door een persoon, maar door een idee. Noch gelijk schakeling, noch een monopolistisch bedrijf ligt in de landmeetkunde in de lijn der historie van den jongsten tijd. Bij ons loopt het leven anders: de veelvormigheid van de natuur, die ook in ons levensge voel rust, strijdt tegen deze centralisatie van middelen en krachten. Ook in het Kadaster komt deze differentiatie van ons maatschap pelijk leven. Samenwerking met vele anderen vraagt menschen, die ook in hun levensgevoel meer besef van deze differentiatie kennen, dan tot heden vaak het geval is. De wanhoopsstemming, die er

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1935 | | pagina 72