8 3. Jaarverslagen van den Topografische Dienst over 1932 en 1933. len tot het gene in 't gemeene Ingenieurschap nodig is, en sullen komen aan 't Landmeten, op 't papier Landmeters wyse, waarby te verstaan is, dat men niet en sal lesen door eenige gegeven linien, andere linien vinden, maar alleenlijk door gemeten linien met de kleine voetmaet het inhoud van 't plat te vinden, ge- bruickende daartoe rekeninge der Tienden. Het meten des Ronds, met de gedeelten van dien, aangaande, voorts het vlak des kloots, de forme genaamd Ellipsis, Parabola, Hyperbola, en de diergelycke, dat en is hier niet nodig, want het de Ingenieur seer selden te voren komd, sulcke metinge te moeten doen; maar alleenlyck sullen se leren met regtzienige platten, daarna kromlinige Landmeters wyse, metende alsoo een plat door verscheiden verdelingen, als in driehoeken of te andere platten, om te sien hoe 't eene besluit met het andere overeen komt. Daarna sal volgen het meten op 't papier van Dycken, Wallen ende Aarde werken, te weten hoeveel schagten of voeten een voorgestelde Wal ofte hoop aarde in heeft. In 't meten op 't papier alsoo genoeg ervaren wesende, ende door 't klein ver staande wat er in 't groot moet gedaan zijn, soo sal men komen tot de dadelycke Landmetinge in 't Veld, hun aanwysende, hoe men, in plaats van Regel, Passer ende Winkelhaak op 't papier, ander gereedschap op 't Veld gebruikt, streckende nogtans tot diergelycken einde. Sullen ook dadelyck leren moeten de hoogte ende breedte van Wallen, met het lighamelijk inhoud van dien, als hoeveel Schagten of Voeten aarde daarin begrepen zijn. Daarna sullen sy leren op 't papier tekenen den omtrek der Landen, die sy alsoo gemeten hebben, ende wederom verkeerd een plat op papier gegeven zijnde, 't selve met aanwysende Baken op 't Veld te tekenen. 31 December 1934. F. H. In het verslag over 1932 lezen wij, dat de Topografische Dienst werd ingesteld bij K.B. van 12-12-1931, No. 25, waarbij werden ontbonden de Militaire Verken ningen en de Topografische Inrichting. De T. D. staat rechtstreeks onder den Minister van Defensie en bestaat uit den Opnemingsdienst, den Reproductiedienst en de Secretarie. Als waarnemend directeur werd aangewezen de Raadadviseur in Algemeenen Dienst A. van Hengel, die een volledige reorganisatie had tot stand te brengen. Dit jaarverslag bevat de maatregelen, die gedurende het eerste jaar genomen werden en is daarom zeer belangrijk. Door de invoering van de luchtfotogrammetrie, moet de T. D. zelf de noodige paspunten in het terrein trianguleeren en berekenen. Daarom werd als onderdeel van den Opnemingsdienst ingesteld de afd. Triangulatie. Bij vernieuwing of her ziening van bladen wordt zeer veel nut ondervonden van de vele metingen, die door het Kadaster en den Meetdienst van den Rijkswaterstaat zijn en worden verricht. Voor het verzamelen en verwerken van alle coördinaten werd de afd. Voorbereiding ingesteld. Verder noemen wij nog de afd. Hoogtemeting. Een algemeen werkplan werd opgemaakt voor de eerste 14 jaar om als basis te dienen voor de jaarplannen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1935 | | pagina 8