91 cieele diensten. Het Reichsamt für Landesaufnahme toonde in de eerste plaats de herziening van Messtischblatter 1 25000 met be hulp van de luchtfotogrammetrie. Verder nieuwe samenstelling van deze bladen uit luchtfotogrammetrische opnamen op een schaal 1 5000. De z.g. topografische Grundkarte des Deutschen Reiches op schaal 1 5000 wordt geheel met behulp van luchtfotogram metrie geconstrueerd en wel door toepassing van de stereoplani- graaf van Zeiss. Deze kaart wordt echter slechts voor bepaalde gedeelten van het land in verband met bijzondere opgaven, dus ,,op bestelling", geconstrueerd. In groep 2, die der fotogrammetrische apparaten en hun toepas singen op de topografie, vond men de zeer groote inzending van Zeiss-Aerotopograph G. m. b. H. te Jena. Behalve de bekende ty pen van opnamecamera's trokken hier de aandacht twee geheel nieuwe constructies van het ontschrankingstoestel, waarvan er een bestemd is voor gebruik te velde en daartoe gemakkelijk kan wor den getransporteerd en gemonteerd. Van belang is ook de aeropro- jector Multiplex. Een aantal naast elkander geschakelde projectoren, in welke verkleinde copieën der luchtopnamen worden ingepast en die als een serie achter elkander worden ingesteld, leveren een pro jectie van een geheele terreinstrook, waarbij men slechts zeer weinig vaste punten noodig heeft. Dit toestel is bij uitstek geschikt voor ver vaardiging van topografische kaarten op schalen 1 25000 en klei ner. Voor het gebruik in ongecultiveerde en koloniale gebieden heeft deze methode een groote toekomst. Verder waren aanwezig de van ouds bekende aerokartograaf van Hugershoff en de stereoplanigraaf, aan welke slechts een aantal verbeteringen van ondergeschikten aard aan te wijzen vielen. Interessant was ook een groep voor de kaarteering van onbekende gebieden op zeer kleine schaal. Hierin was de Photogrammetrie G. m. b. H. te München uitgekomen met de panoramacamera van Aschenbrenner, die tegenover vroegere constructies aanmer kelijke verbeteringen schijnt te hebben ondergaan. In deze afdeeling werden ook de kaarten getoond, welke zijn uitgewerkt uit de lucht opnamen, vervaardigd tijdens de expeditie met de Graf Zeppelin over het Noordpoolgebied in 1931. Zoowel in de schalen 1 200000 als 1 25000 waren resultaten van de Zeissapparatuur te zien. Verder toonde de Duitsche inzending in de volgende groepen een groot aantal toepassingen. De Emscher Genossenschaft toonde

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1935 | | pagina 91