94 ter vergelijking van de nauwkeurigheid der kaarteering met behulp van de stereoplanigraaf en de stereopantograaf. Dit resultaat zal worden gepubliceerd in de tweede aflevering van deel 8 van het „Internationales Archiv für Photogrammetrie". Voorloopig zij me degedeeld, dat deze nauwkeurigheid geheel gelijk is, uitgezonderd voor de gebouwen, waarbij de stereoplanigraaf belangrijk betere re sultaten oplevert. d. De vervaardiging van kadastrale kaarten op schaal 1 1000 uit luchtopnamen met behulp van de stereoplanigraaf met aanvul lende terrestrische metingen: een afgewerkt blad van Rijksweg 18 tusschen Steenbergen en St. Philipsland; een op aluminium geplakt blad van den Rondweg om Breda, zonder bijmeting dus, zooals het door de stereoplanigraaf is afgeleverd en daarnaast de meetkundige grondslag en het resultaat van de terreinverkenning, die vóór de kaarteering in de stereoplanigraaf is uitgevoerd en neergelegd is op vergrootingen van de luchtfoto's. (Zie voor de nauwkeurigheid van dit werk het Nederlandsche nationale rapport in deel 8 van het In ternationales Archiv für Photogrammetrie, afl. I.) III. De inzending van de K.L.M. bestond uit afbeeldingen van het fotovliegtuig PHOTO in aanzicht en doorsnede en verder had de Fototechnische Dienst van de K.L.M. gezorgd voor het fotogra fische illustratiemateriaal, dat voor de afwerking van de stand on ontbeerlijk was. Eenige typische landschapsbeelden, waaronder een met infrarood opgenomen luchtfoto, die den geheelen afsluitdijk van de Zuiderzee vertoonde, gaven den bezoeker een beeld van het landschap in Nederland. Van de overige inzendingen, ondergebracht in de zijgalerij en uitsluitend betrekking hebbende op uitgevoerde werken, noemen wij o.a. Finland, België, Roemenië, Noorwegen, Spanje en in het bijzonder Ned.-Indië. Al deze inzendingen brachten in beeld, hoe in verschillende landen de fotogrammetrie als kaarteeringsmethode al meer veld wint. Wij kunnen op alle inzendingen niet in bijzon derheden ingaan en willen volstaan met melding te maken van de bijzonder fraaie, degelijk voorbereide en goed verzorgde inzending van Ned.-Indië. Hier waren tentoongesteld resultaten en werkstuk ken betreffende een vijftal opgaven, welke in Indië in de afgeloo- pen jaren zijn behandeld. De eerste stukken hadden betrekking op de opname van een complex vischvijvers ten Noorden van Batavia op schaal 1 2000 in het jaar 1927, uitgewerkt met behulp van het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1935 | | pagina 94