98 nale de Photogrammétrie, behalve de toepassing op kartografisch gebied, de toepassing op het crimineele en geneeskundige terrein aan beteekenis wint. De desbetreffende commissie heeft in Parijs veel belangstelling gehad en vruchtbaar werk verricht. Met betrekking tot de kartografische afdeeling kan in de eerste plaats worden opgemerkt, dat de beteekenis der ontschranking niet in die mate verminderd is, als men na het congres van Zürich wel eens heeft vermoed. De ontschrankingsmethode ontwikkelt zich naast de dubbelbeeldprojectie even sterk en de Nederlandsche prac- tijk is hiertoe een bijdrage. De aanwezigheid van een belangrijk aantal belanghebbende con structeurs heeft gemaakt, dat de nadruk misschien te sterk is ge vallen op de instrumenten en te weinig op de toepassingen. Het verschil ten aanzien van de behandeling derzelfde materie op het landmeterscongres te Londen, was wel treffend. Daarom heeft op dit gebied het congres te Parijs een tekort getoond. De zeer be langrijke vraag naar de vervaardiging van kadastrale kaarten door middel van luchtfotogrammetrie is niet met de ernst behandeld, welke dit vraagstuk noodig heeft. Over de wijze van combineeren der fotogrammetrie met de terrestrische methoden voor dit doel, is nagenoeg niet gesproken. Nog merkwaardiger mag het misschien heeten, dat aan de eco nomische zijde van het vraagstuk eigenlijk in het geheel geen aan dacht is geschonken. Vergelijking van terrestrische en fotogram- metrische resultaten met het oog op het kostenvraagstuk heeft men niet geboden. Is dit, omdat er nog te weinig gegevens zijn, die in een werkelijk bedrijf zijn verkregen, zoodat men een eenigszins bruikbaar en betrouwbaar gemiddelde krijgt? Het is een gelukkige gedachte, de nieuwe commissie VII te scheppen en deze op te dra gen hiervoor de noodige gegevens te verzamelen en aan het vol gende congres aan te bieden. Ook het vraagstuk van de bepaling der paspunten, hetzij langs terrestrischen, hetzij langs fotogrammetrischen weg, door luchttri- angulatie of anderszins, zal nog degelijk onder het oog moeten wor den gezien. Het congres van Parijs heeft ook in dit opzicht weinig concrete resultaten opgeleverd. Uit deze opmerkingen zou men kunnen afleiden, dat het congres te Parijs hoofdzakelijk tekortkomingen heeft gehad en geen ver diensten. Niets is echter minder waar dan dat. De grootste ver-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1935 | | pagina 98