99 dienste is misschien juist het sterk activeerende, dat in zulk een in ternationale ontmoeting schuilt, waardoor men de opgaven en de problemen duidelijker ziet en aan deze meer gewicht gaat toeken nen dan aan hetgeen reeds is bereikt. Uit den aard der zaak is de directe taal van het congres die van het bereikte resultaat en dat was zeer veel. Maar de verdienste van het congres is, dat deze taal zoo is gesproken, dat de opgave voor de toekomst verduidelijkt is en dat is nog meer. Delft, 28 December 1934. W. Sch. Wetsontwerp ter verlaging van de openbare uitgaven. Paragraaf 41. Eenig artikel. Wij behouden Ons voor maatregelen te nemen, waardoor de letterlijke overschrijving van stukken in de openbare registers, welke aan de kantoren van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen worden gehouden, wordt afgeschaft en in plaats daarvan op formulieren gestelde duplicaten dier stukken op gemelde kantoren zullen worden bewaard. Omtrent de in het vorige lid bedoelde formulieren zullen door Ons voor schriften worden gegeven. Memorie van Toelichting. In de openbare registers, berustende aan de hypo theekkantoren, wordt tot dusverre de inhoud van verschillende aldaar inge diende stukken letterlijk overgeschreven. Men onderscheidt twee soorten dier registers, nl. die van in- en die van over schrijving. In de registers van inschrijving worden de hypothecaire borderellen gecopieerd, terwijl de registers van overschrijving copieën bevatten van akten en vonnissen, waarbij zakelijke rechten, andere dan hypotheek, worden ge vestigd of overgedragen, en bovendien van processen-verbaal van inbeslag neming van onroerende goederen. Het letterlijk overschrijven van al deze stukken is niet ten onrechte meermalen een verouderd systeem genoemd. Bovendien is deze werkwijze voor den Staat oneconomisch, daar aan de z.g. bladschrijvers jaarlijks ongeveer 100.000 aan loon wordt uitbetaald, een bedrag, dat bij aanneming van het voorstel zal wor den bespaard. Weliswaar ligt het in de bedoeling het daarheen te leiden, dat de voor de duplicaten bestemde formulieren gratis ter beschikking van het publiek worden gesteld, en zullen ook voor een deugdelijke bewaring der ingeleverde du plicaten eenige kosten moeten worden gemaakt; daartegenover staat echter, dat in den vervolge geen nieuwe registers van in- en overschrijving behoeven te worden verstrekt en dat op het collationneeren veel tijd zal worden bespaard. Een principieele wijziging in de burgerlijke wetgeving houdt het voorstel niet in, aangezien het geen enkele verandering brengt in het dagregister, dat civiel rechtelijk het eenige belangrijke register op de hypotheekkantoren is. Echter zal de wetgeving nog op tal van plaatsen moeten worden gewijzigd, teneinde met het onderhavige voorstel in overeenstemming te worden gebracht.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1935 | | pagina 99