RECHT EN ADMINISTR TIP 9 Literatuuroverzicht. Het terreinwerk zal door topografen worden verricht, waartoe in den loop van het jaar 12 leerlingen in opleiding waren. Zoolang die opleiding niet voltooid is, blijven een aantal officieren bij den T. D. werkzaam. De voortgezette bestudeering van de wijze, waarop de luchtfotogrammetrie zou moeten worden toegepast, leidde er toe, af te zien van het aanschaffen van een Stereo-Autograph van Wild, waartoe in beginsel reeds besloten was. Een proef werd genomen met de methode der eenvoudige onthoeking, zooals die voor het vervaardigen van rivierkaarten reeds eenige jaren met succes door prof. ir. W. Schermerhorn werd toegepast. Op deze wijze is het halve stafblad 44 Geertruidenberg West) in kaart gebracht. Onder toezicht van prof. Schermer horn werd aan de uitwerking gearbeid, waartoe gebruik mocht worden ge maakt van de te Delft aanwezige toestellen. De proef slaagde uitmuntend. De Luchtvaartafdeeling te Soesterberg verrichtte de opnamen. De bepaling van de vaste punten geschiedde m. b. v. den radiaaltriangulator van Zeiss. De ter- restrische punten werden gemeten door personeel van den T. D. m. b. v. een theodoliet van Wild. De onthoeking is geschied m. b. v. het onthoekingstoestel van Williamson van de K.L.M. Voor de kaarteering werd de stereopantograaf gebruikt. Het verslag geeft een interessant uitvoerig overzicht van alle werk zaamheden. Op grond van den verkregen uitslag werd door den Minister van Defensie be paald, dat voor het vervaardigen van de nieuwe topografische kaart in stereo- grafische projectie van de bij de proef gevolgde methode gebruik zou worden gemaakt. In het verslag over 1933 lezen wij, hoe met de luchtfotogrammetrie werd door gewerkt op de wijze, als in het vorige verslag is beschreven. Aangeschaft werden o.a. een radiaaltriangulator, vier stereo-cartografen (ontworpen onder aanwijzing van prof. Schermerhorn) en een coördinatograaf. Met behulp van de stereoscopie bleek een zeer goede uitbeelding van het duin terrein mogelijk te zijn, welke dan ook als proef is toegepast op de bladen van 's-Gravenhage en omstreken, die in 1934 zijn verschenen. Aan de K.L.M. werd opgedragen, in het voorjaar van 1934 luchtfoto's te maken van het stafblad 49 (Bergen op Zoom Oost). De K.L.M. bezit n.l. een fototoestel van grooter formaat dan de L.V.A., waardoor tijds- en misschien kostenbesparing verkregen wordt. H. (De met aangeduide periodieken zijn niet aanwezig in de bibliotheek van de Vereeniging voor K. en L.) In WPNR n°. 3359 geeft mr. A. A. Reepmaker een historische beschou wing over hypotheken en het vervallen verklaren van erfpachtsrechten. Een en ander naar aanleiding van hetgeen hierover in die periodiek reeds is geschreven (zie ons overzicht op blz. 77 jg. 1934).

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1935 | | pagina 9