104 grensregeling, inhoudende de verklaring, dat eenige met name ge noemde eigenaren, de grenzen tusschen hun speciaal aangeduide perceelen op het terrein hebben opgenomen, vastgesteld en afge- steend en dat zij ter voorkoming van toekomstige rechtsgeschillen en ter bevordering van de rechtszekerheid, deze grenzen als hun eigendomsgrenzen erkennen met uitdrukkelijke terzijdestelling van hetgeen voor deze akte rechtens mocht hebben gegolden, en dat de thans door een landmeter verzamelde gegevens voortaan beslissend zullen zijn voor het vaststellen van de plaats der grenssteenen. Het indienen dezer akten doet een aantal vragen rijzen. 1Wat is het karakter van de rechtshandeling in dit stuk ver vat? 2) Is de Bewaarder verplicht deze akte over te schrijven en zoo ja, moet ze dan in het reg. 9 worden uitgetrokken? 3) Indien overgeschreven, werkt de inhoud van de akte dan tegen derden? (Verkrijgers onder bijzonderen titel en hypo theekhouders). Idem bij vonnis, waarbij een grens is vastgesteld. 4) Zoo ja, op welken grond? 5) Zoo neen, kan dan de redactie zoodanig worden aangevuld dat die derden zijn gebonden? Of bestaat er zonder wetswijziging geen andere weg dan het kettingbeding? 6) Moet, indien de eigenaar, na het teekenen der akte, zijn per ceel bezwaart, deze akte in het borderel worden aangehaald, en wat is het gevolg als dit wordt verzuimd? 7) Indien de akte betreft een gemeente-weg eenerzijds, kan dan de Burgemeester zelfstandig teekenen of moet hiertoe eerst een Raadsbesluit worden genomen? 8) Kan eventueel een vruchtgebruiker, erfpachter, opstalhouder of beklemde meijer teekenen of moet ook de bloote eigenaar mede werken, dan wel deze alleen? 9) Is de toepassing dezer akte door den technischen dienst op te vatten als redres, dan wel als overdracht of ruiling? Het aanwijzen van de grenzen (artt. 52, 53, 54 I.K.). Nog steeds is de eenige wettelijke grondslag voor de opmetingen de wet op de Grondbelasting. Nergens wordt echter meer ontkend, dat in feite de werking van de kadastrale gegevens verder gaat, waarvan de bekende artt. 671, 1219 B.W. en 37 N.W. als oorzaak kunnen worden aangemerkt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1936 | | pagina 102