105 Al wordt het technische gedeelte der metingen reeds veelal op gevat in dien zin, te weinig realiseert men zich nog bij het vragen en ontvangen van aanwijzing te velde, dat het juridische gedeelte even belangrijk moet worden. De meting wordt afgekeurd als controle ontbreekt, niet echter als er onvoldoende aanwijzing te velde is gedaan. De bestaande I.K.-artikelen drukken waarschijnlijk slechts een Grondbelastingbelang uit, n.l. om zooveel mogelijk reclames te voor komen. Het is gewenscht in een nieuwe I.K. de bepalingen omtrent aan wijzing te verscherpen, ook wat betreft het toezicht op de naleving dier verscherpte belangrijke bepalingen. Zonder wetsbepaling omtrent een wettelijk vermoeden, dat de meetgetallen de aangewezen grens juist weergeven, kan toch reeds worden bereikt, dat het veldwerk als authentiek stuk volgens art. 1905 B.W. bewijst het feit, dat de aanwijzing te velde heeft plaats gehad. Hieruit volgt de noodzaak van tijdig en juist oproepen der betrokken eigenaren en het afzien van genoegen te nemen met een aanwijzing door derden, zonder dat deze als vertegenwoordigers zich legitimeeren (strook van oproepingsbriefkaart), of uitsluitend af te gaan op de akte. In uitzonderingsgeval op veldwerk te vermelden, dat is opgeroe pen en niemand is verschenen. Van den Heer WSmit te Bussum: Bij de landmeetkunde gaat het steeds om het opmeten en in kaart brengen van een deel van de oppervlakte van onze aarde. Van de noodzakelijkheid van een goede bodemkaart van Nederland kunnen we daarom zonder bedenken uitgaan. Een onderzoek naar alle mogelijkheden, waardoor zoo'n kaart tot stand had kunnen komen, heeft geen praktische waarde, want het feit ligt daar, dat door de oprichting van een kadaster de kadastrale kaart tevens de bodem- kaart van Nederland is geworden. De gevolgen van deze wijze van ontstaan der kaart zijn: 1 de doelstelling van den kadastralen dienst is beslissend voor wat op de kaarten moet voorkomen. Hiermede is vereenigbaar COMMISSIE IV. MAATSCHAPPELIJKE ORGANISATIE EN WERKKRING.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1936 | | pagina 103