106 opmeting van bruggen, kunstwerken, enz. voor oriënteering, is echter in strijd afbeelding van uitbreidingsplannen, enz. 2°. vaststelling van de nauwkeurigheid der meting en kaarteering voor zoover deze niet afhankelijk is van andere factoren technische hulpmiddelen, geodetische wetenschap, uitvoer baarheid Hoewel er verband bestaat tusschen schaal van de kaart en grenzen van nauwkeurigheid, maakt het cijfer- kadaster het mogelijk, dat de schaal gelimiteerd kan worden in verband met geldende normen. Uit de genoemde omstandigheid, dat de kadastrale kaart tevens de bodemkaart is, vloeit voort, dat daarvan ook een veelvuldig ge bruik gemaakt wordt ter bereiking van doeleinden, die met het Kadaster in geen of slechts verwijderd verband staan. In vele dier gevallen is die kaart voldoende voor het bereiken van het gestelde doel -ontginningen, ontwatering, voorbereiding van groote tech nische werken in andere echter niet. Dan zullen hermetingen moeten plaats vinden. Het is nog maar eenige tientallen jaren geleden, dat het uitvoeren van een hermeting uitsluitend werd bepaald door het kadastrale belang. Bij al de hermetingen der laatste jaren daarentegen is de aanleiding te zoeken in aandrang van andere diensten. Dan is zoo n uitvoering ook een gemeenschappelijk belang, hetwelk samenwerking wettigt, welke tot uiting komt in verdeeling van kosten of verdeeling van arbeid. Verdeeling van kosten hermetingen, waarbij de gemeenten een deel der kosten dragen is voor een gemeente de minst ge- wenschte vorm van samenwerking, daar dan uitsluitend rekening wordt gehouden met kadastrale eischen en zulks bovendien wijst op het gemis van een goeden landmeetkundigen dienst bij die ge meente. Bij daadwerkelijke samenwerking zal de kadastrale dienst hebben na te gaan of het kadastrale belang en het algemeen Rijks belang algeheele hermeting wettigen; zoo niet, dan zal samenwer king evengoed gewenscht zijn, doch beperkt blijven tot het net van vaste punten en delimitatie - Apeldoorn, Sittard, enz. In het andere geval zal de samenwerking op breederen grondslag ge schieden, maar zal de leiding bij den kadastralen dienst moeten be rusten Amsterdam -. Goed georganiseerde landmeetkundige diensten bij provincies en gemeenten zijn een voordeel voor die lichamen en een algemeen staathuishoudkundig belang.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1936 | | pagina 104