107 Bij opmetingen van eenigszins grooten omvang door andere over heidsdiensten ligt het op den weg van den kadastralen dienst na te gaan of toepassing op het oude plan, dan wel vernieuwing, ev. gepaard gaande met afronding of uitbreiding, zal plaats vinden. Hiermede zal van meet af rekening moeten worden gehouden en de meerdere werkzaamheden zullen ten laste van den kadastralen dienst behooren te komen (b.v. ruilverkaveling en landmeetkundige dienst Rijkswaterstaat). Een apart karakter draagt een eventueele samenwerking met den Topografische Dienst. De Heer O. J. Jonas vestigde ver leden jaar de aandacht op de wenschelijkheid daarvan. Alvorens tot de regeling van zoo'n samenwerking kan worden overgegaan, moet vaststaan, dat er belangrijke gebieden in ons land zijn, voor welke met een grafisch kadaster kan worden volstaan en welke gebieden daarvoor in aanmerking komen. Eventueele samenwerking zal dan moeten worden voorafgegaan door een onderzoek naar de noodzakelijkheid of wenschelijkheid van kadastrale vernieuwing en zich kunnen bepalen tot vaste punten en gebruik van de foto's. Het is duidelijk, dat uit een en ander een systematische ver nieuwing op groote schaal zou kunnen voortvloeien, waarvoor af zonderlijke bureaux zouden moeten worden ingericht. In vorenstaande beschouwingen werd uitgegaan van de grond gedachte, dat naast en door de voorziening van eigen behoeften van afzonderlijke diensten, de algemeene doelstelling gericht «noet blijven op vernieuwing. Dit kan behalve door directe hermetingen ook geschieden door middel van de bijhoudingsdiensten, welke zoo ingericht behooren te zijn, dat de metingen steeds ingeschakeld kunnen worden in het groote vernieuwingsverband. De aange wezen weg is aansluiting aan R.D.M. of vastlegging aan meetkun- digen grondslag. Het geven van richtlijnen bij de uitbreiding van het net van vaste punten is gewenscht, mede om uitbreiding te voorkomen in de gebieden, waarvoor met een grafisch kadaster kan worden volstaan. Een aparte voorziening eischen de volgebouwde kommen der groote steden. Hermeting daarvan is uiterst lastig. Kadastrale ge gevens zijn minimaal, grondwaarde maximaal. De toestand is wel in rust gekomen, maar die rust is betrekkelijk. In de Kalverstraat in Amsterdam vormen bv. de perceelen, die in de laatste 25 jaar her-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1936 | | pagina 105