110 voldoen. Het overnemen van dit werk (het z.g. P.W.) door den part. landmeter zal niet anders dan kunstmatig kunnen gebeuren, omdat het publiek bij gelijke kosten zich liever geholpen wil zien door een officieele instantie dan door een in zijn oogen privaat-per soon; in elk geval zal het geruimen tijd duren, eer de kadastrale traditie in dit opzicht verdwenen is. Het verrichten van metingen voor overdracht van eigendom en ander zakelijk recht, metingen, die privaat- en publiekrechtelijke gevolgen hebben, behooren ove rigens in handen te blijven van de overheid, die er voor kan in staan en die de onpartijdigheid boven eiken twijfel stelt. Dit is een der krachtigste argumenten geweest, toen reeds een tiental jaren geleden de deskundige landmeetkundige wereld in Duitschland zich uitsprak voor „Verstaatlichung" van de „Urkundmessungen Technisch bezien bergt het meten door part. landmeters in zich het gevaar van het commercieele element, dat, hoe krachtig ook geremd door reglementeering en toezicht, zich bij elke voorkomende gelegenheid zal doen gelden. De kleine landmeetk. bureaux zullen ook nimmer in staat zijn de ontwikkeling van de techniek op het gebied van instrumenten en mechanische hulpmiddelen te volgen, laat staan deze te stimuleeren. Gesteld voorts, dat het den part. landmeter zou gelukken alle P.W. tot zich te trekken, de aanvragen daartoe zelfs door zijn kon- takt met het publiek te verhoogen, dan nog zou het Kadaster door de voortdurende inkrimping van het aantal landmeters en het op dezelfde hoogte blijven van den gewonen bijhoudingsdienst, geen tijd vinden, om in voldoende mate hermetingen aan te vatten. Dit, gevoegd bij het tijdverlies, dat een eventueele samenwerking met controle met zich brengt, maakt het duidelijk, dat het Kadaster door middel van het nieuwe instituut niet uit de moeilijkheden komt. Wat betreft de andere overheidsdiensten en bedrijven: oogen- schijnlijk lijkt het rationeel, dat deze door het afsluiten van con tracten met gevestigde part. landmeters geholpen zullen zijn. Ech ter ligt hier een uitgebreid gebied van specialiteitenwerk; wil een dergelijke dienst goed geholpen zijn, dan kan deze op zijn hoogst steunen op den algemeen landmeetkundigen grondslag door den part. landmeter geleverd en is hij genoodzaakt, toch eigen speciaal personeel in dienst te nemen (spoorwegen, gemeenten). Landmeet kundig-technisch blijven deze diensten dan altijd achter. Wat de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1936 | | pagina 108