124 dige series waargenomen. Gericht werd op zes punten van een met groote nauwkeurigheid uitgevoerde driehoeksmeting, op af standen van 1,4 tot 10 km. Deze richtingen werden van te voren met den W i 1 d-universeele theodoliet Nr. 2115 in 3 series waar genomen. De middelbare fout van het gemiddelde der waarnemin gen van één richting bleek 2",6 te zijn. Deze betrekkelijk groote waarde moet toegeschreven worden aan de wisselende belichting van het punt „Wasserturm". De richtingshoeken werden ook uit de gegeven coördinaten afgeleid en vergeleken met de gemeten richtingen. Het grootste verschil tusschen gemiddelde der gemeten richtingen en de uit coördinaten afgeleide waarde was na oriën teering 4". De veel geringere afleesnauwkeurigheid van boussole-th«©4©liet en boschboussole in aanmerking genomen, werden de gemiddelden van de richtingen uit de seriewaarnemingen voor de volgende ver gelijking der meetresultaten als foutloos aangenomen. Met den boussole-theodoliet zijn eerst zeven series gewone rich tingsmetingen met vastgeklemde boussoleschijf in beide kijkerstan den waargenomen. De instelling van de coïncidentie en de aflezing op de trommel geschiedden in eiken stand tweemaal met schatting van de tienden van het interval. De boussoleschijf was tusschen de afzonderlijke series met bij benadering regelmatig over den rand verdeelde randstanden, vastgeklemd. De fout in een richting uit beide kijkerstanden ten opzichte van de als foutloos aangenomen waarden werd uit deze waarnemingen berekend op 16" (bij tweemaal coïncideeren en aflezen in eiken kijkerstand). Bij eenmaal aflezen krijgt men dus een middelbare fout in een richting van 22". Deze fout zou gemakkelijk ver kleind kunnen worden, omdat de aflezing op de trommel bij dit in strument door parallax nadeelig beïnvloed werd. Het doel, waar voor dit instrument hoofdzakelijk moet dienen, in aanmerking ge nomen, heeft echter een grootere afleesnauwkeurigheid geen prak tische beteekenis. Vervolgens werden naar dezelfde richtingen zuivere boussole- metingen verricht, dus met zwevende boussoleschijf, en wel drie series. Alle metingen werden zonder bijzondere voorzorg zeer vlot uitgevoerd. Voor het standpunt Gr. Rauchkogel met de coördinaten y 4772,10 en x 5328668,32 in het meridiaanstrookensysteem

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1936 | | pagina 122