127 De vergelijking met de berekende azimuths gaf uit de eerste serie een gemiddelde miswijzing van 3°37' uit de tweede serie een idem id. id3°39' uit de derde serie een idem id. id3°41' De waarnemingstijden waren: le serie 10"15 tot 10"45, 2e serie 10"50 tot 11 "25 en 3e serie llu30 tot 11 "50. De geregistreerde de clinaties te Auhof waren: 10"3°25',3 llu3°27',6 12"3°29',6 Voor de genoemde tijden verkrijgt men door interpolatie voor de waarden van de gemiddelde declinaties: le serie3°26',5 2e serie3°27',8 3e serie3°29',0. De met de boschboussole verkregen gemiddelde miswijzingen uit de afzonderlijke series wijken dus van de declinatie in de le en 2e serie 11' en in de 3e serie 12' af. De miswijzing wordt uit de afzonderlijke seriegemiddelden dus ongeveer even groot gevonden, maar ook bij dit instrument is een correctie van de magneetnaald van rond 10' ten opzichte van den rand noodig, om de ware magnetische azimuths te krijgen. De uiterst gunstige resultaten van het onderzoek van beide bous- sole-instrumenten zijn zeer opmerkenswaardig. De boussole-theo- doliet is dus een klein handig instrument, welks afleesnauwkeurig- heid volkomen toereikend is voor polygoneering en voor kleine aan vullende opmetingen. Hij kan, evenals (hoewel met mindere nauw keurigheid) de eenvoudige boschboussole, als oriënteeringshulp- middel voor een geodetische opmeting vooral dan met succes ge bruikt worden, als de oriënteering uit een groot aantal bekende richtingen afgeleid wordt. Observations d'essai avec les instruments-boussole de Wild. Les résultats des essais du théodolite-boussole et de la boussole forestière sont trés remar- quables. Le théodolite-boussole est un petit instrument maniable, dont la préci sion de lecture est parfaitement suffisante pour les levés polygonaux et les petits mesurages complémentaires. II peut être employé avec succès, ainsi que la bous sole forestière (bien entendu celle-ci avec une précision moindre), pour orienter un lever d'ensemble, surtout si l'on déduit l'orientation d'un grand nombre de stations sur des directions connues.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1936 | | pagina 125