129 Ten opzichte van de hierboven geschetste kwestie, schiet dus de tolerantieformule te kort. Wij willen nu nog een anderen kant van de zaak bekijken en wel dezen, dat het toch ook de becjoeling van de tolerantieformule is, den practischen werker een zekeren maatstaf te geven, om er zijn werk naar in te richten. Bereikt men dit met het geven van een grens bv. voor de sluitfout in de coördinaten bij een veelhoek? Als geconstateerd wordt, dat de grens overschreden is, is het reeds te laat en waar moet men de fout zoeken? Welk onderdeel van de meting is niet nauwkeurig genoeg geweest? Of zijn misschien de gebruikte gegevens onvoldoend precies? Men zou verder zijn geweest, als men over maatstaven had be schikt, aan te leggen bij elk onderdeel van het werk, waaruit volgt, dat, om bij een sluitfout in de coördinaten van een veelhoek te blijven, een grens hiervoor geheel uit den booze is om de eerst be handelde reden, en nutteloos om de tweede. De eerste reden heeft een grens voor deze sluitfout gemeen met een grens voor welk soort waargenomen of uit waarnemingen voortvloeiende grootheid ook. De tweede reden is alleen voor een sluitfout als in het voor beeld genoemd specifiek. Waarborgen voor de nauwkeurigheid kunnen dan ook nimmer in tolerantieformules worden gevonden. Men moet deze in de eerste plaats zoeken in voorschriften omtrent de werkwijzen, im mers hierop komt het aan. Voor het opstellen van een tolerantie formule toch, was het noodig, de middelbare fout te kennen. Men zal zich dus een bepaald waarnemingsproces hebben te denken en daarvan hebben na te gaan, welke eischen aan de nauwkeurigheid van de waarnemingsuitkomsten gesteld mogen worden, indien on der normale omstandigheden en met de normale voorzorgen hier mee wordt gewerkt. Beter is het dus, hiervan een duidelijke om schrijving te geven, dan te pogen, met één getal de werkwijze te willen vastleggen. Formules de tolerance. Pour l'application judicieuse d'une formule de tolé- rance il faut diviser la limite par 3 (d'oü Ton tire Terreur moyenne normale) et contröler si l'on obtient cette erreur moyenne dans des mesures répétées. La garantie de la précision de cas isolés ne peut jamais être trouvée dans les for mules de tolerance. II faut chercher cette garantie dans l'application des instruc tions sur les méthodes.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1936 | | pagina 127