156 Langen tijd hebben wij den toestand gekend, dat de Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde de eenige organisatie op land meetkundig terrein in ons land was. Dit als gevolg van het feit dat het Kadaster het eenige instituut was, waar de landmeetkunde volgens vaste beginselen en stelselmatig werd toegepast en alleen hier de landmeter-specialist werk kon vinden. Vrij plotseling is hierin verandering gekomen. Vrijwel tegelijk hebben geprofiteerd van de uitstekende gegevens van het Kadaster. Hen nieuw arbeidsveld is, met de ontwikkeling van de fotogrammetrie, door de landmeet kundige wetenschap opengelegd, speciaal ook in Ned.-Indië. Het is dan ook een gelukkige gedachte geweest, de verschillende vereenigingen in een Federatie bijeen te brengen. Moge zij er in slagen, de wetenschap hoog te houden en de landmeetkundige werkwijzen steeds verder te perfectionneeren. De Voorzitter beantwoordde deze rede en sprak allereerst zijn dank uit voor de ontvangst, welke door alle congressisten op hoogen prijs wordt gesteld. Deze ontvangst heeft daarom voor de Fed. een groote beteekenis, wijl zij niet kan volstaan met het in eigen kring bespreken van nieuwe vindingen en nieuwe mogelijkheden, maar het evenzeer tot haar taak behoort, in zoo breed mogelijken kring en in den geschikten vorm, onze wetenschap uit te dragen en om de landmeetkundige methoden zoo volledig mogelijk in dienst te stellen van het maatschappelijke leven. Daarom is het ook een voldoening, dat de landmeetkunde een steentje heeft mogen bijdragen tot de ontwikkeling van Hilversum, dat steeds werkt voor de vergrooting van het stadsschoon en tot behoud van het natuurschoon, hetgeen tot uiting komt in de stichting van dit monumentale raadhuis en van vele andere openbare en particuliere bouwwerken, het laatste uitbreidingsplan, de participatie in het Gooireservaat en in den aankoop van het Spaanderswoud. De Voorzitter uitte tenslotte de beste wenschen voor de toekomst van Hilversum. Hierna volgde een bezichtiging van het Raadhuis, waarna ververschingen werden aangeboden. Des avonds vereenigden zich 55 deelnemers aan een gemeenschappelijken maal tijd in het Grand Hotel. Als gasten van de Federatie zaten hierbij aan: de H.H. J. M. J. H. L a m b o o y, Burgemeester van Hilversum, dr. G. G. Pekelha ring, Gemeente-secretaris en mr. H. I w e m a, Administrateur aan het Depar tement van Financiën, Hoofd van de Afd. Hypotheken en Kadaster. Zij werden hartelijk toegesproken door den Voorzitter. Er heerschte aan tafel een prettige geest en een bijzonder cachet werd er aan verleend door een causerie van Prof. ir. W. Schermerhorn over zijn reis naar Nieuw Guinee. Het was een uit den aard der zaak beknopt reisverhaal, dat de aanwezigen toch ook wel in enkele beelden even het besef gaf, wat Indië voor Nederland in het oog van de wereld en voor ons als Nederlanders be- teekent. Zaterdagmorgen 3 October te 9.30 werd het eigenlijke werkcongres geopend. Hierbij sprak de Voorzitter de volgende eenigszins bekorte rede uit:

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1936 | | pagina 154