157 ontstaan in ons land andere centra van landmeetkundige bezigheid, soortgelijk aan die van het Kadaster; we krijgen te zien het even eens vrij plotseling naar voren komen van de Fotogrammetrie en als derde verschijnsel de belangstelling voor de uitoefening van de landmeetkunde als particulier bedrijf. De Federatie opent nu de mogelijkheid tot een voortdurend con tact tusschen de verschillende groepen onderling. Ofschoon de ge legenheid tot het zoeken van contact steeds bestaat, is deze thans a priori aanwezig, staan de groepen in een zuiverder verhouding tegenover of naast elkander en is het plegen van overleg een van zelfsprekend feit geworden, waar vroeger elk overleg een opzette lijk daaraan voorafgaande daad vereischte. Verder kunnen discussies thans vruchtdragender worden, omdat woordvoerders van alle groepen op voet van volkomen gelijkheid daaraan kunnen deelnemen. Vele vraagstukken, die vroeger en in de eene en in de andere groep moesten worden bezien, kunnen thans eenmaal worden behandeld, terwijl de behandeling grondiger zal kunnen zijn door de mogelijkheid van veelzijdiger belichting, 1 hans ook geen verdeeling van de beoefenaren in kampen meer. Waar grenzen bestaan, komt wrijving vroeg of laat. Nu is er ge legenheid eikaars werk en eikaars moeilijkheden te leeren kennen, waarvan niet anders dan onderlinge waardeering het gevolg kan zijn. Dan is er nog een groot voordeel. De Federatie heeft het mogelijk gemaakt te komen tot een scheiding tusschen de wetenschappelijke en algemeene belangen eenerzijds en de materieele en meer bijzon dere belangen anderzijds. Hierdoor is het oude probleem, hoe aan ons vak meer bekendheid te geven en hoe in breeder kringen voor onze wetenschap en ons werk belangstelling te wekken zeer veel nader tot een oplossing gekomen. Als pleitbezorgster op dit gebied zal de Federatie onschatbare diensten bewijzen. Ik ben daar zeker van, omdat reeds de eerste daad van de Federatie, het organiseeren van dit Congres, veel aandacht heeft getrokken. Ik acht het van groot belang, dat aan dit punt, in de eerste plaats natuurlijk door het Bestuur, groote aandacht wordt besteed. Alleen reeds door deze mogelijkheid is voor mij het bestaan van de Federatie gerecht vaardigd. Ofschoon over het algemeen voor de oprichting van de Federatie weinig weerstanden behoefden te worden overwonnen, omdat de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1936 | | pagina 155