158 voordeelen er van te duidelijk aan het licht traden, was het niette- min voor de deelnemende Vereenigingen een zeer belangrijk be sluit, tot de Federatie toe te treden. Wel is waar blijft elke vereeni- ging volkomen onveranderd bestaan, een deel van haar werk wordt echter door de Federatie overgenomen en een zekere beknotting van haar zelfstandigheid van handelen is mede hiervan het gevolg. Dit laatste niet in dien zin. dat een vereeniging gedwongen zou kunnen worden, dingen te doen in strijd met haar eigen doelstellin gen, maar wel zoo, dat evenals dit in een vereeniging van indivi- dueele leden het geval is, zij zich zal moeten onderwerpen aan anderer inzicht. Ofschoon verder doorredeneerend, dit niet erg is, omdat dit elk der leden op zijn beurt zal overkomen en het inzicht van anderen ook dikwijls een hoog noodige correctie is op de eigen wenschen, kan ik mij toch voorstellen, dat juist bij die vereenigingen onder de leden, die op een lang bestaan kunnen bogen, het moeilijk was met de traditie te breken, zij het dan ook slechts met een klein deel er van. Men bedenke daarbij ook, dat een vereeniging geen doel doch middel is. Juist echter de bezwaren, waarover men moest heenstappen, leg gen op ons des te zwaarder plicht om van de nieuwe organisatie te maken, wat er van te maken is. Het Congres is door ons gedacht als de voornaamste uiting van onze werkzaamheid. Het zal voortaan eens per jaar worden ge houden en behoudens onvoorziene omstandigheden, min of meer georganiseerd zijn als dit eerste Congres. Dat onze bijeenkomst in dezen vorm is gekleed, is een gevolg van het groote aantal vrij sterk uiteenloopende vraagstukken, die verwacht kunnen worden en van de veelzijdigheid van de moderne landmeetkunde. Tusschen het kadastraal toepassen van een bouwterrein hier in Hilversum en het kaarteeren van Nieuw Guinee is een groot ver schil; ook tusschen het doen van zwaartekrachtsmetingen in een duikboot, het inschrijven van een borderel in het dagregister der hypotheken, het mee helpen zoeken naar olie en het filoso feeren over de foutentheorie bestaan wel eenige markante ver schillen. Wij hebben dus commissies ingesteld om ook in het werk op het Congres eenige differentiatie te brengen, maar verder ook, omdat deze commissies bij uitstek geschikt lijken, een ongedwongen ge-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1936 | | pagina 156