159 dachtenwisseling te stimuleeren, en omdat onze vergadering er het karakter door krijgt, dat het best passend is voor het bereiken van de gestelde doeleinden. Wij komen hier om van elkaar te leeren, om kennis te nemen van eikaars nooden en behoeften, om vragen te stellen, om raad in te winnen en om connecties aan te knoopen of te herstellen. Wij achten juist deze commissievergaderingen daarvoor zeer geschikt. Als aanvulling van het communicatiemiddel van het geschreven woord in de vakliteratuur, komt hier dat van het gesproken woord. We hebben hier op dit congres vier commissies, die elk onder werpen van een apart genre behandelen. Het is niet de bedoeling van het Hoofdbestuur geweest te willen beweren, dat er geen an dere onderwerpen zijn, waarover ook te spreken valt. Integendeel. Wij weten heel goed, dat er nog veel andere zaken zijn, waarover te praten valt. Ik wil hier noemen de topografie en kartografie, de ruilverkaveling, onderwerpen behoorende tot de sfeer van gemeen telijke landmeetkundige diensten. De commissies worden elk gepresideerd door een voorzitter, bij gestaan door een rapporteur. Het Bestuur dacht zich elk jaar an dere voorzitters en rapporteurs. Ten eerste omdat het dan gemak kelijker is personen te vinden, die tijd aan dit werk kunnen geven, in de tweede en voornaamste plaats om een zoo groot mogelijk aantal leden de gelegenheid te bieden, actief aan het werk van de Federatie deel te nemen. Ik denk wel, dat dit Uw goedkeuring kan wegdragen en dat we hiervan een ongeschreven wet kunnen maken. Het ligt verder in de bedoeling, dat de voorzitters van de com missies in de volledige eindzitting de resultaten van het werk der commissies mededeelen, in den vorm hetzij van aanbevelingen, het zij van conclusies naar gelang van den aard van de behandelde onderwerpen. Hierover wordt dan in de plenaire zitting niet meer gedebatteerd, maar zoo noodig wel gestemd. Thans nog iets over de organisatie van de Federatie zelf. Alleen met de allerbelangrijkste zaken hebben wij gemeend U hier op het Congres te mogen lastig vallen, zoo b.v. met de benoeming van het Dagelijksch Bestuur. Het Hoofdbestuur, waarin elk lid een ver tegenwoordiger heeft, en waarin ook de redacteur van het officieele orgaan zitting heeft, zorgt voor de regeling van de huishoudelijke aangelegenheden. Elk individueel lid kan in de vergadering van de vereeniging waartoe hij behoort, op deze aangelegenheden zijn in-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1936 | | pagina 157