164 jalonniveau's en prismastokken, doch algemeener het schietlood, worden gebruikt. Een algemeener toepassing van correcties voor temperatuur en kaartprojectie en het meten onder spanning zou voor lange polygoontrekken aan te bevelen zijn. Enkele vragen, waartoe het rapport nog aanleiding geeft, moeten door afwezigheid van den schrijver onbeantwoord blijven. Het rapport geeft geen aanleiding tot het stellen van een conclusie. Het rapport van den Heer Geerts .Aansluiting van een drie hoeksketting" komt dan in behandeling. De Heer Hamelberg bepleit verhooging van het aantal series voor scherpe hoeken van een ketting en verdeeling van de sluitfouten der driehoeken door aan eiken hoek van den driehoek een correctie te geven evenredig met het product van de cotangenten der beide andere hoeken. De meting van een zijde was in het behandelde geval z.i. overbodig. Indien men beschikt over een rekenmachine, kan men met voordeel de coördinaten van de driehoekspunten berekenen door successieve voorwaartsche snijding. Met den schrijver is spr. van meening, dat het gebruik van netten en kettingen dikwijls voordeelen en een betere constructie zal geven. Prof. Vening Meinesz stelt de vraag, waarom een af- fiene transformatie is gebruikt; z.i. zou een aansluiting door ver schuiving in het gestelde geval meer aan te bevelen zijn. Ook de Heer R o e 1 o f s is van meening, dat men voorzichtig moet zijn met het verwringen van een vrij goede driehoeksketting ten behoeve van de aansluiting aan minder goede punten. Z.i. zou aan te bevelen zijn een aansluiting aan het bekende punt (Eems- polder) der R. D., met toepassing van een-gemiddelde oriënteering en lineaire maat voor de ketting, te bepalen uit dit en de andere vaste punten. De Heer Geerts antwoordt, dat de keuze van de transformatie voornamelijk werd beheerscht door de mogelijkheid, de berekening in bestaande formulieren te kunnen uitvoeren. Dat aan het punt Eemspolder niet meer gewicht is toegekend dan aan de andere vaste punten, wordt gemotiveerd door het vermoeden van eenige onzekerheid in dit punt. De vergadering, welke het geheel eens blijkt te zijn met de hoofd strekking van het rapport, komt tot de volgende conclusie: Het gebruik van driehoeksnetten en -kettingen voor de ver bin-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1936 | | pagina 162