165 ding van kadasterpunten aan den meetkundigen grondslag der R. D. wordt aanbevolen. Het rapport van den Heer Brouwer „Het toepassen van de lem- niscaat als overgangsboog bij wegen", dat een informatorisch ka rakter heeft, geeft geen aanleiding tot besprekingen en tot het formuleeren van een conclusie. Als het rapport van den Heer Roelofs: „Eenige aanteekeningen over astronomische waarnemingen" aan de orde komt, deelt de rapporteur mede, dat hij n.a.v. verkregen inlichtingen genoodzaakt is, een gedeelte van zijn betoog in te trekken. De door de Directie der A.V.R.O. schriftelijk verzekerde nauwkeurigheid van 0,1 sec. in het tijdsein, is blijkens een onderzoek aan de Leidsche Sterren wacht niet aanwezig; die nauwkeurigheid is van de orde van 0,5 sec., zoodat bij gebreke aan een voortdurende controle en uitgave van een correctietabel, het Nederlandsche tijdsein voor het ge stelde doel niet bruikbaar is. Daar men dus aangewezen is op bui- tenlandsche tijdseinen, is het doelmatiger, de in het rapport be doelde tabel van declinatie en tijdsvereffening te baseeren op Greenwichtijd. De Heer Haasbroek demonstreert vooruitloopende op een publicatie in het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde) een door hem ontworpen nomogram ter bepaling van het gunstig ste moment voor waarneming van een bepaalde ster. De volgende conclusie wordt geformuleerd: In sommige gevallen zal astronomische azimuthsbepaling voor gewone geodetische metingen noodig blijken. De Federatie dringe er op aan, dat van Overheidswege jaarlijks worde uitgegeven een tabel van zonsdeclinatie en tijdsvereffening, gebaseerd op Greenwichtijd, en deze tabel op aanvrage ter beschikking worde gesteld van alle Rijksmeetdiensten. Voor de mededeelingen van den Heer Hamelberg over het ont werp H. T. W. blijkt de tijd niet toereikend te zijn. Waar echter de vergadering groote belangstelling toont, wordt besloten aan het Hoofdbestuur van de Federatie te verzoeken, deze mededeelingen in analogen vorm als de congrespublicatie aan de congresdeelnemers te verstrekken. Nadat de vergadering tenslotte voor het volgend congres als voorzitter en rapporteur van de commissie Landmeetkundige Tech-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1936 | | pagina 163