166 niek aanbeveelt resp. de Heeren De Vroome en E. Prinsen, sluit de voorzitter de vergadering onder dankzegging aan de aanwezigen voor de vlotte en aangename wijze, waarop de besprekingen hebben plaats gehad. 2e COMMISSIE: FOTOGRAMMETRIE. Aanwezig 54 leden. De vergadering wordt te 10,55 u. door den Voorzitter, den heer Fortuin, geopend, waarna wordt overgegaan tot de bespreking van het rapport „Vernieuwing en verbetering van kadastrale kaar ten met gebruikmaking van luchtfotogrammetrie", ingediend door den heer O. J. Jonas. De heer Jonas vat zijn rapport als volgt samen: Vele kadastrale kaarten voldoen niet aan de moderne eischen. Ook in het buitenland is dit het geval. De Topografische Dienst gebruikt ze voor geheele vernieuwing van het kaartmateriaal en ook voor partieele vernieuwing. Het Kadaster zou van reeds bestaande opnamen gebruik kun nen maken voor de verbetering van de kaarten. Samenwerking is noodig tusschen de meetinstituten en ook tusschen de hoofden van de verschillende diensten, die kaarten gebruiken. Aan de discussie wordt deelgenomen door de heeren P. J. Ha- melberg, Houben, De Korver, Prof. Schermerhorn, Prof. Tienstra, Fortuin, Prof. Vening Meinesz, Scherpbier. De heer Hamelberg betuigt zijn instemming met de inleiding van den heer Jonas voor zoover hierin de wenschelijkheid naar vo ren komt van vernieuwing of verbetering van de slechte kadastrale plans. Spreker acht het echter niet mogelijk, het op het oogenblik beschikbare fotomateriaal van den Topografische Dienst te ge bruiken voor het door den inleider beoogde doel, ten eerste daar de te bereiken nauwkeurigheid niet voldoende zal zijn en ten tweede daar onthoeken op de vereischte schaal niet mogelijk zal zijn en onthoeken op kleinere schaal en hierna vergrooten een on voldoend scherp beeld zou geven. Ook de mogelijkheid van het gebruik van de paspunten wordt door spreker niet zeer groot geacht, vooral omdat door toepassing van de nieuwe methoden en camera's het aantal paspunten nog zal worden gereduceerd. Spreker deelt mede, dat de foto's 1 10.000 zullen worden ont-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1936 | | pagina 164