175 beschouwing voor of tegen geen zin heeft. Hij begrijpt echter niet waarom de Heer Glerum een tegenstelling wil zien tusschen den zuiver particulieren landmeter en den civiel-landmeter in Over heidsdienst. Die tegenstelling bestaat niet. Ook de commissie zag de wenschelijkheid in van den civiel-land meter in Overheidsdiensten. Zou dit echter bevorderd worden door pressie? Integendeel, als er eenmaal bureau s bestaan, zullen ook Ge meenten zich daartoe wenden. Natuurlijk zal alles niet even gemak kelijk gaan, maar er bestaan toch ook particuliere bureau's zonder samenwerking, en men kan zich verder schattingservaring eigen ma ken. Wrijvingsmogelijkheden met het Kadaster zullen altijd wel blij ven bestaan. De weg moet echter gezocht worden en als er weder zijds goede wil is, moeten we niet al te bang zijn voor haperingen. Den volgenden spreker, Prof. Schermerhor n, hebben in de rapporten een paar dingen getroffen. Eenerzijds de gedachte „we zijn er nog lang niet" maar daartegenover de toon „we zijn er al voorbij." Zeker, ze zijn er nog lang niet en het werk zal veel van hen ver langen, maar men beginne niet met zich een salaris voor oogen te stellen. De salarissen bij den meetdienst van den R.W. zijn ook niet hoog. De nieuwe richting kan echter tot een betere waardeering van de landmeetkunde leiden, ook geldelijk. Goed werk moet op den duur betaald worden. Als lid van de Commissie heeft spreker nooit gedacht, dat het nu klaar zou zijn; de mogelijkheid is echter geschapen en de richting is aangegeven. De voorzitter concludeert dan, dat er geen alternatief part.-land meter of civiel-landmeter in Overheidsdienst bestaat. Het rapport heeft echter, ook voor Overheidsdiensten, de mogelijkheid gescha pen een eigen landmeetkundigen dienst in te stellen. Dit te decre- teeren zou echter onverstandig zijn. De Heer De Boer kan zich volkomen aansluiten bij de mee ning van den Heer De Korver, den weg der geleidelijke ontwik keling. Die geleidelijke weg zal echter een lijdensweg worden als er geen andere basis uitgewerkt wordt. De Heer Glerum tracht het ontstaan van het nieuwe idee te verklaren als een crisisverschijnsel rechtstreeks en alleen voort vloeiend uit de bezuiniging bij den Rijksdienst. Hij voert aan, dat

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1936 | | pagina 173