RECHT EN AD MI NISTRA TIE 183 Nieuwe Ruilverkavelingswet. de vergadering door een krachtig applaus onderstreepte. Hierna sloot de Voorzitter het Congres met woorden van dank en waar deering voor het werk van de Heeren Voorzitters en Rapporteurs der Com missies en van de leden der regelingscommissie, aan den Heer P. J. Hamelberg voor de demonstratie met den wagen van den Triangulatiedienst en aan de Directie van Grand Hotel Gooiland voor de beschikbaarstelling van de keurige vergaderzalen. De Secretaris, O. J. JONAS. Aan de Tweede Kamer is een ontwerp van wet aangeboden, houdende nieuwe bepalingen omtrent ruilverkaveling. Aan de Memorie van Toelichting ontlee- nen wij het volgende, waaruit n.o.m. in voldoende mate blijkt, in hoeverre het wetsontwerp afwijkt van de bestaande wet. Verder zij verwezen naar de stukken zelf, die opgenomen zijn in de bibliotheek van de Vereen, v. K. en L. F. H. De Ruilverkavelingswet heeft aan de verwachtingen, welke zij wekte, beant woord. De regeling is doelmatig gebleken en vormt den grondslag voor een toepassing van het instituut der ruilverkaveling, welke zich aan zeer verschil lende omstandigheden weet aan te passen en de belanghebbenden bevredigt. Ook de ruilverkaveling zelf heeft in de practijk van de uitvoering der wet voldaan. De in het buitenland verkregen ervaring, waarop de Regeering zich bij de indiening van het voorstel van wet, hetwelk als Ruilverkavelingswet is afge kondigd, beriep, vond hier te lande haar weerga. Groot en tastbaar zijn de voordeelen, welke gaan in het gevolg van een ge slaagde ruilverkaveling. Zij vereenvoudigt het vaak zeer samengesteld geheel van eigendomsverhoudingen, soms doorkruist nog door zakelijke rechten, welke ontsproten aan en slechts pasten bij in het verleden achtergebleven maatschap pelijke en economische stelsels. Zij hernieuwt de titels van de zakelijke rechten, daaronder begrepen het recht van eigendom. Zij herziet de verdeeling van den bodem, welke hier is geschied op den grondslag van een verouderd stelsel van landbouw en ginds door verkaveling tusschen erfgenamen ondoelmatig is ge worden. Zij opent eindelijk de mogelijkheid, den administratieven omslag, de kosten en het economisch verlies van anderen aard bij de uitvoering van wer ken in bepaalde gebieden te beperken. Ter toelichting mogen een paar voor beelden dienen. Op 11 Juni 1927 besloten zij, die bij het kadaster bekend stonden als eigenaren van onroerende goederen, gelegen in De Bleeken, met algemeene stemmen tot ruilverkaveling. De Bleeken was een gebied ter grootte van 170 ha, hetwelk

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1936 | | pagina 181