185 sonen een aanvraag tot ruilverkaveling zouden kunnen indienen. Na de ver gadering van eigenaren, waarin tot ruilverkaveling is besloten, kan volgens de bestaande regeling geen onroerend goed meer in het blok worden opgenomen. Toch blijkt vaak pas daarna, hetzij van de zijde van een naburigen eigenaar, hetzij van de zijde van de centrale commissie, de wenschelijkheid, om niet tot het blok behoorende onroerende goederen daaraan toe te voegen. Met de uit voering van het plan van wegen en waterloopen kan thans eerst een aanvang worden gemaakt, wanneer het plan van ruilverkaveling uiteindelijk vaststaat. Werd in de practijk tot op dit tijdstip gewacht, dan zou de uitvoering van elke ruilverkaveling ernstig stagneeren. Men behelpt zich thans door te trachten de toestemming der eigenaren, over wier terrein de wegen en waterloopen moeten worden aangelegd, voor een voortijdige uitvoering te verkrijgen. Deze en an dere, van minder beteekenis te achten, leemten tracht het wetsontwerp aan te vullen. Behalve leemten hebben zich bij de uitvoering der Ruilverkavelingswet ook onduidelijkheden geopenbaard. Als zoodanig mogen worden aangemerkt de be palingen, welke de schatting regelen, die waarin de uit 's Rijks kas voor te schieten kosten worden gespecificeerd, alsmede die welke vaststellen op welke wijze de kosten der ruilverkaveling over de kavels moeten worden omgeslagen. Het wetsontwerp heeft mede de strekking de op deze punten gewenschte ver heldering aan te brengen. Daarnaast is het wenschelijk voorgekomen de bestaande regeling te vereen voudigen op die plaatsen, waar dit zonder gevaar voor onverhoedsch verlies van rechten kan geschieden. Zoo zijn enkele termijnen verkort en is in een enkel geval de bijzondere kennisgeving vervallen. Dit was mogelijk, omdat de ervaring geleerd heeft, dat de ruilverkaveling in het blok, waarop zij wordt toe gepast, de belangstelling van de belanghebbenden van het begin tot het einde levendig houdt. Voor die gevallen, waarin dit hetzij door het beperkt aantal eigenaren, hetzij door de eenvoudige samenstelling van het geheel van zakelijke rechten mogelijk moet worden geacht, is de gelegenheid geopend tot toepassing van een vereenvoudigde wijze van ruilverkaveling. Bij het overwegen van de hierboven omschreven wijzigingen, aanvullingen en verbeteringen van de bestaande regeling is tevens de compositie en redactie van de Ruilverkavelingswet zelf nader in oogenschouw genomen. Daarbij is ge bleken, dat ook in dit opzicht nuttig werk te doen viel. Op grond hiervan en mede ter bevordering van de duidelijkheid en de overzichtelijkheid van het ge heel is de Minister van Landbouw en Visscherij te rade geworden de indiening van dit wetsvoorstel te bevorderen, hetwelk nieuwe bepalingen omtrent ruil verkaveling bevat, welke niet strekken tot aantasting, maar tot verbetering van het beproefd systeem der bestaande regeling en bovendien, naar hij zich vleit, zóó zijn geredigeerd en samengesteld, dat een goed leesbaar geheel is verkregen. Het begrip „blok" is zóó omschreven, dat het in het vervolg geacht kan worden vast te staan, dat de in een ruilverkaveling begrepen gronden niet nood zakelijk behoeven aaneen te sluiten. Tegen den wil van den eigenaar zullen in een blok ook kunnen worden be grepen tuinen, boomgaarden, bosschen, warmoezerijen, bloemisterijen, kweeke-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1936 | | pagina 183