LANDMEETKUNDE 186 Literatuuroverzicht. 1. Boekbeoordeelingen. rijen, vijvers voor kunstmatige vischteelt en gronden, gebruikt voor algemeen nut. De ervaring heeft geleerd, dat het buiten de ruilverkaveling blijven van deze onroerende goederen het belang, hetwelk in een zoo goed mogelijke uit voering der wet bestaat, ernstig kan schaderf Hiertegenover weegt het belang, hetwelk de eigenaar heeft, om deze goederen buiten het blok te houden, niet op, te meer daar meestal slechts zeer geringe veranderingen, zooals het ver- leenen van een anderen uitweg, worden aangebracht. Ook een waterloop, welke drijfkracht levert, zal mogen worden veranderd. De bepalingen van het tweede en derde lid van art. 23 strekken tot het tegen gaan van minder oirbare praktijken. Personen, die zich tegen eene aangevraagde ruilverkaveling meenen te moeten verzetten, maken er vaak werk van volmachten te verzamelen van eigenaren, die, kwamen zij zelf ter vergadering, niet zouden tegenstemmen. Art. 64, luidende: ,,In het plan van ruilverkaveling kunnen met toestemming van hen, die bevoegd zijn te beschikken, ten aanzien van niet tot het blok be- hoorende onroerende goederen regelingen worden opgenomen betreffende grens wijziging, burenrechten en erfdienstbaarheden dankt haar ontstaan aan de in de practijk gevoelde behoefte, om in het laatste stadium van de uitvoering der ruilverkaveling nog met eigenaren, wier onroerende goederen hetzij omdat de wet dit verbiedt, hetzij om andere redenen niet in het blok zijn opgenomen, rege lingen te treffen. De artikelen 74—84 regelen de vereenvoudigde wijze van ruilverkaveling. Ge deputeerde Staten beslissen, of het blok, waarvoor de ruilverkaveling is aange vraagd, zich voor de korte procedure leent. Beantwoorden zij deze vraag be vestigend, dan stellen zij onmiddellijk het plan van wegen en waterloopen definitief vast. Leent het blok zich hiertoe niet, dan is dit een aanwijzing, dat de toepassing van de vereenvoudigde wijze van ruilverkaveling niet in aan merking komt. Na het aannemen der ruilverkaveling worden gelijktijdig de procedures aan gevangen, welke leiden tot vaststelling van de lijst van rechthebbenden, de schat ting en het plan van ruilverkaveling. Worden hiertegen bezwaren ingebracht, welke niet in der minne kunnen worden weggenomen, dan worden zij ook door de rechtbank gelijktijdig behandeld. Staat het plan van ruilverkaveling eenmaal vast, dan gelden weer geheel dezelfde bepalingen als voor ruilverkavelingen, waarop de korte procedure niet is toegepast. Landmeten en Waterpassen door A. de Vos, Leeraar a/d M.T.S. voor Bouwk. en Weg- en Waterbouwkunde te Amsterdam, Landmeter bij Publ. Werken, Amsterdam.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1936 | | pagina 184