VERSCHILLENDE ONDER WERPEN. 191 Literatuuroverzicht. 1. Boekbeoordeeling. grundkartenwerk 1 5000. Z 20. -Vlam: Resultaten van een onderzoek naar de kaarten van het zeegat van het Vlie van de 16e eeuw tot 1800. TK 6. 10 November 1936. F. H. F. Harkink. Machinerekenenaangeboden door de N.V. Handel maatschappij Adr. Roller en van Os.1) (Overdruk van het over machi nerekenen handelende gedeelte van een schriftelijken cursus over „Een voudige landmeetkundige berekeningen", door schrijver ingericht voor de teekenaars van het Kadaster). De rekenmachine is thans een onmisbaar hulpmiddel geworden in de land meetkunde. Het heeft echter vrij lang geduurd voor het zoover was. In de eerste na-oorlogsche jaren, toen hier en daar spaarzaam een machine in gebruik was genomen, liepen de nieuwlichters, die zich van zoo'n apparaat bedienden, groote kans door de soliede aanhangers van Napier, Crelle en Zimmermann gehou den te worden voor wufte en speelsche lieden. En in hun onschuld deden deze hypermodemen dan nog niets anders dan een simpele vermenigvuldiging of dee ling uitrekenen. Deze tijden liggen in onze gedachten al weer ver achter ons en wat de machine voor ons dan allemaal kan doen, ook buiten het doodgewone vermenigvuldigen, leert ons bovenstaande brochure. Hierin is vrijwel alles bijeengebracht wat er in den loop van den laatsten tijd aan ervaring in binnen- en buitenland is op gedaan. Voor iemand, die zich grondig op de hoogte wil stellen van de moge lijkheden, die de machine voor landmeetkundige berekeningen biedt en die zich snel een zekere mate van routine met dit hulpmiddel wil verschaffen, is het zorgvuldig doorwerken van de brochure het beste middel. Ook voor geoefende rekenaars kan de kennisneming met het werkje nuttig zijn. Zoo zal bijvoorbeeld de wijze waarop schrijver de bekende s-formule be rekent, velen van dienst kunnen zijn. De stof is zeer stelselmatig bewerkt. Er valt mij echter een gemis op voor wat betreft de behandeling van de vermenigvuldiging en deeling, wanneer er onder de getallen, waarmee dit moet geschieden, sommige negatief zijn. Ik zou het ge prefereerd hebben, indien dit op principieele wijze bij de behandeling van deze beide bewerkingen was geschied. De omstandigheid, dat men door een doel matige hanteering van teekenhefboom bij de Marchant en negatiefknop bij de Brunsviga de machine zelf het teeken van product en quotiënt kan doen be- x) Gratis verkrijgbaar bij deze N.V., Witte de Withstraat 27, Rotterdam- Centrum.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1936 | | pagina 189