LA ND MEE TKUN DE. 35 vereeriigingen waren gekomen die van den civiel-landmeter en die voor de beoefening van de Fotogrammetrie. Ofschoon alle vereeni- gingen in groote vrede en vriendschap naast en met elkaar werkten aan het doel, dat zij zich hadden gesteld, werd door velen de toe stand daarom als bedenkelijk aangezien, omdat door kleine oor zaken de tendens tot divergentie, die in elke splitsing in de kiem aanwezig is, tot iets schadelijks zou kunnen uitgroeien. Door de oprichting van de Federatie is met volkomen behoud van de zelfstandigheid van elk der aangesloten vereenigingen een labiel evenwicht in een stabiel overgevoerd en is de sfeer van vriend schap ook voor de toekomst in veiligheid gebracht. Dat door eendrachtige samenwerking van alle betrokkenen de Federatie haar bestaansrecht bewijze en moge zij het hare bijdragen tot den vooruitgang van de landmeetkunde in den ruimsten zin. Onderzoek naar de mogelijkheid van oriënteering van centreeringen op hemellichamen. Het doel van een centreering kan zijn: het onderling verbinden van verschillende stationspunten, het voor de toekomst vastleggen van het bepaalde driehoekspunt of het uit de vastlegging opnieuw berekenen van het eigenlijke driehoekspunt, wanneer dit door een of andere oorzaak een wijziging heeft ondergaan. In de beide laatste gevallen kan het voorkomen, dat de terreins omstandigheden zoodanig zijn, dat de oriënteering van de cen- treeringsmetingen in het stelsel van de stereografische projectie volgens de gebruikelijke methoden onmogelijk is. De moeilijkheid zal meestal overwonnen zijn, indien we in een dergelijk geval kun nen oriënteeren op een hemellichaam. Het vraagstuk bestaat dus hierin, dat we het azimuth bepalen van een ster op het moment, dat we den hoek meten tusschen den verticaalcirkel van de ster en een zijde van het locale driehoeks- M. TIENSTRA. A. J. H. Meertens, landmeter van het Kadaster te Amsterdam.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1936 | | pagina 35