51 Dr. W. Jordan Dr. C. Rcinhcrtz Dr. O. Eggert, Handbuch dcr Vermessungskunde. Erster Band. Ausgleichungs-Rechnung nach der Methode der kleinsten Quadrate. 8e druk, VIII 656 blz., 16 X 24 cm, ing. RM 27.geb. RM 30.J. B. Metzlersche Verlagsbuchhand- lung, Stuttgart, 1935. (Voor het buitenland worden de Duitsche prijzen met 25% verminderd). In hoofdzaak is deze nieuwe druk van het eerste deel van dit bekende werk gelijk aan de oude. Ingrijpende veranderingen zijn in de theorie niet aange bracht. Uitbreiding ondergingen de practische toepassingen van de vereffenings methode op de trigonometrische vraagstukken. Vooral is de behandeling van de vraagstukken van de puntsbepaling zeer veel uitvoeriger geworden. Ook treft men aan nieuwe methoden van de nets- vereffening. Zoo is o.a. de methode van Boltz voor de vereffening van drie- hoeksnetten opgenomen. Ook is de theorie van de foutenellips, die in den laatsten tijd meer in het centrum van de belangstelling is gekomen, met grootere uitvoerigheid behandeld. Zoo is dan het eerste deel van het bekende werk van Jordan weer op de hoogte van zijn tijd gebracht. Men kan den bewerker niet anders dan dankbaar zijn voor het vele werk, dat hij ongetwijfeld heeft moeten verrichten om de her ziening op een zoo degelijke wijze tot stand te brengen. Ofschoon het werk, waar het hier over gaat, zóó uitstekend is, dat zijns gelijke in de literatuur waarschijnlijk niet te vinden is, meen ik toch de opmerking te moeten maken, dat het naar mijn meening nog in waarde zou hebben gewonnen, indien over de eigenlijke foutentheorie iets uitvoeriger was geschreven. Tenslotte toch wordt het begrip over de eigenlijke vereffeningsmethode te sterk beinvloed door de voorstelling, die men zich maakt omtrent de foutentheorie, omtrent het gedrag van de fouten dus, dat niet een groote mate van zorg, besteed aan de behandeling van de foutentheorie, op haar plaats zou zijh. Deze opmerking neemt natuurlijk niet weg, dat wij van ganscher harte aan onze lezers deze nieuwe bewerking van het belangrijkste standaardwerk in onze litera tuur aanbevelen. J. M. T. Prof. Dr. Max Eckert-Greifendorff. Kartenkunde. 147 blz., 10 X 15 cm, geb. RM. 1.62 (—25%). Sammlung Göschen Nr. 30. Walter de Gruyter 6 Co., Berlin 1936. Dit boekje bevat veel lezenswaards, doch staat m.i. verre achter bij de werkjes uit dezelfde uitgave nl. van Dr. M. G r o 11 en Dr. O. Graf, waarvan dit nieuwe werkje feitelijk weer een résumé is. Het boekje is zeer aanbevelenswaard voor een ieder die iets naders wenscht te weten over dit onderwerp. Voor den vakman biedt het te weinig. Zeer jammer is het, dat aan de foto- grammetrie feitelijk geen plaats is ingeruimd. Tenminste de vijf bladzijden aan dit onderwerp gewijd, vermogen niet een buitenstaander ook maar iets nader tot dit onderwerp te brengen, dat toch zóó in het brandpunt van de belangstelling staat, ook van den leek. De wijze waarop de reproductie is behandeld, is eveneens zóó vaag en voor

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1936 | | pagina 51