55 J. H. J. 2. Tijdschriften. alle gegevens over de kantoren, rang- en naamlijsten van de ambtenaren, de verschillende vereenigingen (waaronder K. en L. niet is vergeten), voorts de kantoren der Directe Belastingen met verwijzing naar de bijbehoorende inspec ties-directies en nog tal van andere niet alleen voor het notariaat van belang zijnde wetenswaardigheden. De bewerker en de commissie van redactie ver dienen allen lof voor hun omvangrijken en nauwgezetten arbeid, waardoor dit boek een betrouwbare vraagbaak is voor allen, die met het notariaat in aan raking komen. Bijzonder aardig is de geïllustreerde bijdrage van J o Spier, getiteld: „De notaris en de reclame", waarmee het boek opent. In een als hoofdartikel geplaatste bijdrage van het tijdschrift Wegen, No. 1 Jaargang 1936, verlucht met zeer fraaie cliché s, wijdt het hoofd van het Bureau Ruilverkaveling te Arnhem, O. J. Jonas, beschouwingen aan het vraagstuk van Wegenaanleg en Ruilverkaveling. Hij vermeldt het feit, dat reeds eenige malen, hetzij in verband met een in uitvoering zijnde ruilverkaveling, hetzij vrijwillig, gebruik is gemaakt van dit instituut, om de belangen van het doorgaande verkeer te verzoenen met die van den landbouw. Waar onze bestaande wet de ruilverkaveling alleen toepasselijk acht „ter be vordering van den landbouw", moet er dus een landbouwbelang zijn om de door S. geschetste voordeelen bij wegenaanleg te kunnen verkrijgen. In voorkomende gevallen zullen dus eerst de eigenaren-landbouwers in een bepaald gebied op gewekt moeten worden om ruilverkaveling te vragen. S. vraagt zich af, of niet ware aan te dringen op wetswijziging, zoodat ook een openbaar lichaam de aanvrage aanhangig zou kunnen maken als aanleg van een weg of ander kunstwerk ruilverkaveling van de aangrenzende-- gebieden wenschelijk zou maken. In dezelfde richting wijzen ook artikelen in het Zeitschrift für Vermessungs- wesen, en nog algemeener zal men de voordeelen van ruilverkaveling kunnen verkrijgen als ze ook kon worden toegepast bij de uitvoering van uitbreidings plannen. Een artikel over Uitbreidingsplan en Ruilverkaveling zal in dit Tijdschrift wel dra verschijnen, waarbij o.a. de mogelijkheid, zoodoende ook de „lintbebou wing" te bestrijden, zal worden uiteengezet. Over Lintbebouwing (het begrip zal geen nadere definieering meer behoeven) vinden we in het Tijdschrift voor Volkshuisvesting en Stedebouw (1935/9 en 1936/1) een paar bijdragen, waarop we de aandacht willen vestigen. Voorts moeten we vermelden het Verslag van een vergadering, gehouden op 8 November 1935, belegd door verschillende lichamen, waarin het vraagstuk van de lintbe bouwing na een tweetal inleidingen uitvoerig is besproken. De bekende architect D u d o k had voor Hilversum een uitbreidingsplan ont worpen, waarin o.a. voor de groote toegangswegen was voorgeschreven het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1936 | | pagina 55