schien ietwat te grootschen naam, Congres. Met voordacht is echter deze naam gekozen en wel om het karakter van de bijeenkomst vooral duidelijk te doen spreken. Het H.B. stelt zich de organisatie van het Congres als volgt voor. Begonnen wordt met een plenaire zitting, die het karakter heeft van een vergadering. Daarna wordt overgegaan tot het werken in commissies. Hier worden besprekingen gehouden, referaten aangehoord over bepaalde bij elkaar behoo- rende groepen van onderwerpen, het vak en de Federatie betref fende. Er kan zijn een commissie voor de landmeetkundige techniek, een voor algemeene organisatie, voor fotogrammetrie, voor admi nistratie of juridische problemen, voor ruilverkaveling, enz. Elke commissie vergadert onder leiding van een voorzitter, bijgestaan door een rapporteur. Een commissie heeft in de eerste plaats een instructieve taak. De deelnemers aan het Congres kunnen hier mededeelingen doen om trent hen interesseerende onderdeelen van het vak. Het is de be doeling, dat deze mededeelingen van te voren schriftelijk aan den voorzitter van de commissie ter kennis worden gebracht. Voorzitter en rapporteur verzamelen deze, brengen ze zoo noodig met el kaar in verband en deelen den inhoud in een beknopten vorm aan de vergadering mede, welke mededeeling dan zoo noodig door den inzender kan worden aangevuld, waarna bespreking van het medegedeelde plaats vindt, Na afloop van het congres zullen de rapporten in druk verschijnen. In de tweede plaats kunnen de commissies tot taak verkrijgen, bepaalde vraagpunten voor het Congres voor te bereiden. Elk jaar wordt er een voordracht in de commissie opgemaakt voor den voor zitter en den rapporteur voor het volgende Congres. Na afloop der commissievergaderingen vindt er weer een plenaire zitting plaats. Hier wordt over het in de commissies gesprokene aan de vergadering rapport uitgebracht en worden aan de algemeene vergadering voorslagen gedaan voor het in behandeling nemen door de algemeene vergadering van die onderwerpen, waarvan hiervoor de wenschelijkheid in de commissievergaderingen is gebleken. Het H.B. meent, dat op deze manier een zeer vruchtbare wijze van werken in het leven is geroepen, die bovendien het voordeel heeft, dat zij den deelnemers de gelegenheid biedt, actief aan de voor bereiding deel te nemen. Het is wat betreft deze activiteit, dat wij een zeer dringend be-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1936 | | pagina 74