75 roep op alle leden van de aangesloten vereenigingen doen. Het is niet de bedoeling, dat de mededeelingen in de commissies steeds zeer „wetenschappelijk'' moeten zijn, ook niet, dat zij persé zaken van de eerste orde van gewichtigheid moeten behelzen. Het H.B. heeft vooral het oog op mededeelingen uit de practijk. Zoo zegt men, dat ergens in een stad van ons land geen „Kad'-steenen worden geplaatst ter verzekering van de punten, doch dat men hiervoor koperen bouten in de muren van de huizen aanbrengt. Dit is geen onderwerp om op een vergadering een voordracht over te houden, noch zal men er toe komen, hieraan een artikel in de vak pers te wijden. Niettemin is het leerzaam voor vakgenooten hiervan kennis te nemen. Dit als voorbeeld, hoe het H.B. zich een aantal der mededeelingen denkt. Het is natuurlijk duidelijk, dat er ook be langrijker zaken behandeld moeten worden. Het is de bedoeling, dat voor het eerste Congres het H.B. voor de vervulling van voorzitter- en rapporteurschap van de commissies personen zal uitnoodigen. Welke commissies voor dit jaar zullen worden ingesteld, waar en wanneer het Congres gehouden zal wor den (vermoedelijk daar, waar de Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde vergadert en tezelfdertijd), zal zoo spoedig moge lijk met de namen van de voorzitters en de rapporteurs der commis sies medegedeeld worden. Verder heeft het H.B. het plan, met Paschen 1937 een „vacantie- cursus" te organiseeren. Zoo n cursus zal een dag of vier duren. Behandeld zal worden een onderwerp zooals: theodolieten (onder zoek, keuring, onderhoud); vergelijkende studie van verschillende methoden voor indirecte afstandsmeting; astronomische plaatsbe paling; enz. Vooral zal bij deze cursussen aan het practische ele ment aandacht worden besteed en zal het houden van oefeningen een belangrijk deel van den tijd in beslag nemen. Hiermede is in ruwe trekken over de werkwijze van de Federatie het een en ander medegedeeld. Hoofdzakelijk is over de instructieve taak van de nieuwe instelling geschreven. Dit ligt eenigszins voor de hand, omdat zij hierin wel met iets nieuws komt. Hiernaast be staat natuurlijk haar taak in het opkomen voor de algemeene be langen van de landmeetkunde en van haar beoefenaren, maar dit zal geen toelichting behoeven. Het is natuurlijk de vraag, of de opzet van de Federatie aan het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1936 | | pagina 75