77 Vijftig jaar geleden. dir. bel. te s-Gravenhage en J. Laterveer, gepens. O.-I. hoofdonderwijzer te 's-Gravenhage. Kadaster in Ned.-Indië. In Europa aangekomen de gepens. landmeter K. G. Hulla, Köwer Tan 3, Haapsalu, Estland. Ruilverkaveling. Bij de Centrale Cultuurtechnische Adviescommissie zijn een tweetal aanvragen om ruilverkaveling binnengekomen, nl. van den Mallemschen Esch ter groote van 65 ha onder de Gemeente Eibergen en van gronden, ge legen in het waterschap „De Gooische Zomerkade" onder de Gemeenten Huizen en Blaricum ter grootte van 390 ha. Topografische Dienst in Ned.-Indië. Met verloj in Europa aangekomen: E. A. ScharpfJ, adj.-hoofd der Triangulatiebrigade van den Topografische Dienst, p/a Frau H. Steinbach, Zweigstrasse 2, Grünwald bei München. Trianguiatiedienst. Benoemd bij het wapen der artillerie tot reserve-kapitein voor speciale diensten, de reserve-le luitenants voor speciale diensten: P. Alberda, prof. M. Tienstra en A. F. H. Engbersen. Technische Hoogeschool. Het diploma voor civiel-landmeter is uitgereikt aan: G. Bierma, W. de Groot en R. J. Rienks. Prof. ir. W. Schermerhorn is op 22-2- 36 per K.L.M. naar Nieuw-Guinee vertrokken, waar hij als adviseur van de K.N.I.L.M. zal optreden bij de fotogrammetrische kaarteering van een ge deelte van Nieuw-Guinee. Gedurende zijn afwezigheid, die ongeveer vier maan den zal duren, worden zijn colleges waargenomen door prof. M. Tienstra. Grondbelasting. De controleur G. Ritmeester te Leeuwarden is benoemd tot burgemeester van de Gemeente Den Helder. Lezingen. Op 17-2- 36 sprak te Arnhem voor de afd. „Arnhem" van de Vereen, voor K. en L. mr. J. H. Jonashypotheekbewaarder te Zutphen, over Eigendom. Spreker behandelde de verschillende theorieën over het ontstaan van het begrip „privaat-eigendom de formuleeringen er van in het Romeinsch, Ger- maansch en Fransch recht, art. 625 B.W. en de „uitholling" van den eigendom door verschillende wetten van vroeger of later tijd. De lezing viel zeer in den smaak en werd gevolgd door een geanimeerde gedachtenwisseling. Tot het bij wonen van de lezing waren uitgenoodigd ambtenaren van de registratie, hypo theekbewaarder en de Notarieele Debatingclub te Arnhem. Naar wij vernemen, heeft de heer Jonas op 16-3-36 dezelfde lezing gehouden te Deventer voor de afd. „Deventer" van de Vereen, voor K. en L. Op 31-l-'36 sprak prof. ir. W. Schermerhorn te Delft voor de Ned. Vereen, v. Fotogrammetrie over Radiaal- triangulatie. 21-3-1936. F. h. (Vervolg.) Als we den eersten jaargang van ons Tijdschrift weer openslaan, vinden we als tweede artikel Het Kadaster in Duitschland. Voor den niet ingewijde schijnt het misschien vreemd, dat de nieuw opge richte vereeniging, die tot doel heeft, de Nederlandsche landmeters te vereenigen en het Nederlandsche Kadaster van de miskenning te ontlasten door er meer be-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1936 | | pagina 77