86 lijnen reeds zooveel wrijving tusschen de buren voorkomt, is het begrijpelijk, dat bij verdeeling ook naar horizontale vlakken er nog vele moeilijkheden bijkomen, afgezien nog van de geschillen, die voortspruiten uit de noodzakelijk gemeenschappelijk blijvende zaken als fundeering, buitenmuren, daken, liften, traphallen en dergelijke meer. Of dus verdiepingseigendom, indien volgens ons recht bestaan baar, zou moeten worden aangemoedigd, lijkt, bij de gedachte aan nog meer geschillen dan er heden ten dage reeds bestaan, een vraag, die beter ontkennend beantwoord kan worden. Zonder mij hierdoor te laten leiden, wil ik in t kort eerst na gaan of inderdaad ons recht dezen verdiepingseigendom zou toelaten. Toelaten, want voor zoover mij bekend, bestaat hij nog niet in ons land, tenminste niet in den door mij bedoelden verschijnings vorm. Wat men wel vindt is, dat het huis van A. een kelder heeft onder dat van B. of wel dat B's huis een kamer heeft op de verdieping van het pand van A. en soortgelijke gevallen. Hier hebben wij echter met een ander verschijnsel te maken, dat vanzelf ter sprake zal komen. Anders dan de Code kent ons B. W. den Verdiepingseigen dom" niet, spreekt er nergens van en geeft ook geenerlei bepaling omtrent rechten en verplichtingen tusschen verdiepingseigenaren, die, hoewel summier, in art. 664 van den Code wel zijn geregeld (In België thans in art. 577bis par. 11). Het Codeartikel luidt als volgt: Lorsque les différents étages d'une maison appartiennent a divers propriétaires, si les titres de propriété ne règlent pas le mode de réparations et reconstructions, elles doivent être faites ainsi qu'il suit: Les gros murs et le toit sont a la charge de tous les propriétaires, chacun en proportion de la valeur de l'étage qui lui appartient. Le propriétaire de chaque étage fait le plancher sur lequel il marche. Le propriétaire du premier étage fait l'escalier qui y conduit; le propriétaire du second étage fait, a partir du premier, l'escalier qui conduit chez lui, et ainsi de suite. Sinds 8 Juli 1924 geldt in België het volgende:

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1936 | | pagina 84