91 tikel enkele aanwijzingen bij ontstentenis van andere bepalingen, waarin alleen wordt gesproken over de „gros murshet dak, de vloeren van elke étage en over de verschillende gedeelten van de trappen (zie boven). In de meeste gevallen zal men in een gebouw, waarin de ver schillende verdiepingen toebehooren aan meer dan één eigenaar, aantreffen een samengaan juxta-position noemt Julliot het) van den gewonen vollen eigendom (voor de étage of het apparte ment), gebonden mede-eigendom (voor de gros murs, traphal, dak en andere deelen) en servituten ten behoeve en ten laste van de onderscheiden étages (voor het doorvoeren van af- en aanvoer- leidingen voor gas, electriciteit, water, verwarming en andere meer). Ik zou te uitvoerig moeten worden om dit alles nader toe te lichten. Het boek van Julliot bevat alleen al 200 dichtbedrukte bladzijden met modellen van akten, waarbij de eigenaren zich ver binden samen te gaan bouwen, hypotheekakten, koopakten, regle menten, enz. Deze modellen zijn deels ontleend aan het Répertoire Général du Notariat, dan wel door den auteur zelf of in samenwerking met anderen ontworpen. Den belangstellenden lezer moge ik daarheen verwijzen voor verdere studie. Belangrijker schijnt het mij toe de gevolgen te bespreken voor onze administratie van den grondeigendom. Aangenomen, dat naar Nederlandsch recht, zooals boven uiteen gezet, een verdieping van een huis als een zelfstandige onroerende zaak kan worden verkocht en dus krachtens art. 671 B.W. door overschrijving van de akte moet worden geleverd, stuit men bij onze administratie terstond eveneens op de moeilijkheid van het ontbreken van voorschriften terzake. Niet geheel echter ontbreken ze, want het Recueil Méthodique wijdt wel eenige artt. aan deze gevallen, wat uit het verband met art. 664 Code gemakkelijk valt te verklaren. Art. 147 R.M. luidt: „Een huis behoorende aan twee particulieren, waarvan de één eigenaar is van het werk gelijkgronds en de ander van het boven ste gedeelte, kan geen twee perceelen maken; de oppervlakte (la

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1936 | | pagina 89