94 met verdiepingseigendom. Het zou wellicht aanbeveling verdienen dergelijke gebouwen op de plans met een speciale kleur aan te duiden. Rest dan nog de vraag of naar ons recht op zoo n verdieping een hypotheek kan worden gevestigd en zoo ja welke moeilijkheden daaruit voor de administratie voortvloeien. K 1 e y n meent, dat hiervoor eerst onze wettelijke bepalingen be treffende hypotheken zullen moeten worden aangevuld. Is dit echter wel noodig? Art. 1208, zeggende dat hypotheek is een zakelijk recht op on roerende goederen, behoeft alvast niet in den weg te staan, even min als art. 1210, want ongetwijfeld is de verdieping een onroerend goed, dat in den handel is. Verzet dan art. 1219 le lid zich er tegen? Hoeveel hypotheken worden er thans niet gevestigd op een ver ticaal begrensd gedeelte van een onroerend goed, niet vormende een geheel kadastraal perceelnummer? Waarom dan niet ook op een gedeelte, horizontaal c.q. ook ver ticaal begrensd? Immers altijd zal het mogelijk zijn aan te geven van welk ka dastraal perceel het bezwaarde een gedeelte uitmaakt. En naar mijn meening zijn in dit geval nog minder moeilijkheden te duchten dan bij de thans zoo veelvuldig voorkomende verticaal begrensde gedeelten. Een verdieping van een huis, aan alle zijden begrensd door muren en vloeren, die niet zoo maar verplaatsbaar zijn, is een zeer bepaald deel van de ruimte, terwijl bij de verticale verdeeling, zooals bekend, zeer gemakkelijk de grenzen, dikwijls aangeduid door on- noozele houten paaltjes, kunnen worden verplaatst, soms ten voor- deele, maar even dikwijls ten nadeele van den crediteur, die hier van niets merkt, totdat hem dit bij een eventueele executie blijkt. Ook art. 1231 sub 4e zal geen moeilijkheden opleveren. Blijft alleen nog te beschouwen hoe de administratie gevoerd moet worden en of hier wellicht aanvullende voorschriften noodig zijn. Zooals bekend werd bij K.B. van 30 Juli 1878 Stbl. 104 (circ. 1021) ingevoerd het Register 69a, waarin achter elk kadastraal nummer rechtstreeks wordt verwezen naar het deel en nummer van het inschrijvingsregister No. 3.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1936 | | pagina 92