104 merkwaardig, dat in elke koopakte de volgende clausule voorkomt: „Verschil tusschen de werkelijke en de opgegeven ligging, grens, uitgestrektheid en de verdere omschrijving, geeft geen grond tot vermeerdering of vermindering van den koopprijs of tot vernieti ging van den koop." Tenslotte teeken ik hier nog aan, dat art. 665 van het Curagaosch Burgerlijk Wetboek luidt: De levering of opdragt van onroerende zaken geschiedt door de overschrijving van de akte in de daartoe bestemde openbare registers. De akten, waarbij onroerende goederen worden vervreemd, ver deeld of toegescheiden, zoomede die waarbij zakelijke regten op onroerend goed worden gevestigd of overgedragen, moeten op straffe van nietigheid, in authentieker! vorm worden verleden. In de 19e eeuw bestond op Curasao een zeer goed bijgehouden register van eigendommen, gegrond op het perceel. Mutaties werden door de Administratie van Financiën bijgehou den en de „waarde" stond ook in dit register in de laatste kolom. Thans wordt van dit register nog een dankbaar gebruik gemaakt door den kadastralen dienst in wording. Hoewel nergens eenige bepaling meting vóór overdracht voor schrijft, is dit op Curagao, dank zij den aandrang van notarissen, een goede gewoonte geworden. Overigens was hier een gunstige omstandigheid, dat men gewend was voor metingen te betalen en dat ambtshalve metingen onbe kend zijn. Herdenking. Op 1 Februari 1937 was het honderd jaar geleden, dat de eerste instructie voor Gouvernements-Landmeters in Ned.-Indië van kracht werd, waarmede de eerste stap werd gezet op den langen weg, die zou moeten voeren tot een kadaster. Dit feit is aangegrepen om een geslaagd herdenkingsfeest te houden. Op een receptie mocht het juist benoemde nieuwe Hoofd L'histoire de la profession d'agent voyer a Curasao. Quoique 1 obligation du mesurage avant la mutation se soit arrêtée en 1828, on a maintenu l'usage de faire dresser un certificat de mesurage avant transfert en cas de vente d'une partie de parcelle, sur les instances des notaires.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 104