105 van den Kadastralen Dienst, de Heer M. Beekman, tal van autoriteiten begroeten. De Directeur van Justitie, het nieuwe Hoofd en de Voorzitter van de Vereeniging van Landmeters van het Kadaster in Ned.- Indië hielden hier toespraken, waaruit bleek van de belangrijke taak, die het Kadaster vervult bij de bescherming van de rechten op den grond. Uitvoerige verslagen van deze herdenking zijn te vinden in het Huishoudelijk Orgaan van de Indische Vereeniging (1937 no. 2) en ook in het Indische Tijdschrift is het feit niet onbesproken ge laten; de Redacteur geeft een aardig overzicht in jaartallen, waar uit duidelijk de verbeteringen sinds 1800 blijken. Een krantenbericht uit November 1936 meldde, dat bij deze ge legenheid ten nutte van buitenstaanders een gedenkboek met zeer practischen inhoud zou worden uitgegeven. Dit werk zal vooreerst nog wel niet verschijnen, zooals we uit de rede van den Heer Beekman vernemen en wat we betreuren. Wel is op 1 Februari 1937 in het licht gegeven (de datum is met opzet zoo gekozen) een typografisch zeer verzorgd boekwerk: Instructie voor de opmaking van meetbrieven, dat kennelijk beoogt ter zake meer eenheid te brengen. De voorschriften worden met een achttal echte in kleurendruk uitgevoerde meetbrieven uitstekend toegelicht; in bijlage II is on geveer ons artikel 77 I. K. uitgewerkt met voorbeelden, ook in kleu rendruk. Misschien kan dit voor onze toekomstige Instructie Land meetkundige Dienst worden nagevolgd.) Laten we hopen, dat het optimisme van den Tijdschrift-redacteur niet worde beschaamd en eerlang het juridisch-administratieve ge deelte van het Indische Kadaster op een even hoog peil zal komen als thans reeds het technische gedeelte is. De Instructie is in onze bibliotheek opgenomen. J. H. J. Commemoration. Le premier février 1937 il y avait cent années que la première instruction pour les géomètres du gouvernement aux Indes néerlan- daises était entrée en vigueur: premier pas sur la longue route qui a mené au cadastre indo-néerlandais.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 105