129 verwerping kan de Minister bepalen (op voorstel van de Centrale Commissie), dat het algemeen belang de Rvk vordert en dat moet worden gehandeld alsof een besluit, als bedoeld in art. 34, daartoe ware genomen. Echter moet bij de stemming toch ten minste de helft van de in art. 34 bepaalde meerderheden zijn verkregen (art. 36. Dus ruw weg I/4 eigenaren of J4 grootte). Indien het algemeen belang de Rvk zeer dringend vordert, kan de Minister dit onder overlegging van een kaart van het blok aan Gedeputeerde Staten mededeelen. Door de Kroon wordt dan het besluit tot Rvk genomen en het blok vastgesteld. Volgens de M. v. A. zal zich dit geval kunnen voordoen als zonder Rvk van mogelijkheid tot exploitatie moeilijk meer kan wor den gesproken. Nu volgens het nieuwe Ontwerp de Staat naar art. 98 vrijwel alle administratieve kosten voor zijn rekening neemt, is te voorzien, dat in de praktijk de Rvk-rertten voor de beide nieuw ingevoegde gevallen zeer gering zullen zijn, terwijl de andere (zeggen we „ouderwetsche") ruilverkavelingen een lagere rente dan onder de oude wet zullen krijgen. De vraag rijst dan, of er onder de reeds uitgevoerde werken ook niet gevallen schuilen, die volgens het nieuwe ontwerp een heel lage rente zouden hebben gekregen of in elk geval een veel lagere dan thans, en verder, welke consequenties de betrokken grondeigenaren daaruit zullen trekken. Wij vreezen, dat hieruit nog talrijke moeilijk heden zullen voortkomen. Zeer belangrijk komen ons verder voor de nieuwe artikelen 3 tot en met 7, die handelen over de ruilverkavelingsovereenkomst. De Minister heeft hiermede gevolg gegeven aan wenschen, geuit in het V. V. en heeft vrijwel geheel overgenomen de motiveering daarbij gegeven. Men leest daar het volgende: Omtrent Rvk uit kracht van een overeenkomst heeft de nieuwe ,,wet (dus het le ontwerp) geen andere bepaling, dan dat zij daar- ,,op niet toepasselijk is. De Commissie meent, dat het aanbeveling „verdient, ook voor dezen vorm van Rvk eenige regelen te stellen. „Zij acht het van groot belang, dat totstandkoming van vrijwillige „Rvk zooveel mogelijk wordt bevorderd. Daardoor zal toepassing „van de steeds vrij omslachtige en tamelijk kostbare procedure,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 129