130 welke voor de „wettelijke" ruilverkaveling is voorgeschreven, kun- ,nen worden vermeden. Ook kan toepassing van Rvk bij overeen- .komst, uiteraard meestal op kleine schaal, ertoe bijdragen, het in- .stituut der Rvk populair te maken. „Vergemakkelijking van vrijwillige Rvk zou in de eerste plaats .kunnen geschieden door het verleenen van hulp en voorlichting van .overheidswege, speciaal door de centrale commissie, en verder door „faciliteiten, geldende voor de wettelijke Rvk, eveneens te verlee- „nen voor die, welke krachtens overeenkomst plaats vindt. De Com- .missie denkt hier in het bijzonder aan de vrijstelling van zegel-en „registratierecht, opgenomen in art, 104 van het ontwerp. Voorts „ware het wellicht mogelijk te bepalen, dat, indien na het totstand komen der overeenkomst blijkt, dat daaraan personen hebben deel genomen, die geen eigenaren waren, niettegenstaande zij als zoo- danig bij het kadaster bekend stonden, de overeenkomst van kracht „blijft, doch de werkelijke eigenaren treden in alle rechten en ver plichtingen, welke zij door deelneming aan de overeenkomst ver- „worven of op zich genomen zouden hebben. „Intusschen zou, gelijk wel vanzelf spreekt, voorkomen moeten „worden, dat van de hier in overweging gegeven gunstige bepalin- „gen voor vrijwillige Rvk eveneens gebruik gemaakt wordt ten be- hoeve van gewone ruiling van gronden, welke met de echte Rvk „niets te maken heeft. Te dien einde zou men kunnen bepalen, dat „de bedoelde faciliteiten alleen worden verleend, indien de Minister, „de centrale commissie gehoord, de voorgenomen transactie als ruil- verkaveling erkent." Naar aanleiding hiervan antwoordt de Minister in zijn M. v. A. als volgt: „Met belangstelling heeft de ondergeteekende kennis genomen „van de beschouwingen der Commissie over de wenschelijkheid van „regeling in deze wet van Rvk uit kracht van een overeenkomst. „Het was hem aangenaam zich met deze beschouwingen geheel te „kunnen vereenigen. „Diensvolgens zijn vijf nieuwe artikelen ingelascht, welke de ruil- .verkavelingsovereenkomst regelen. Daar deze naast de Rvk uit „kracht van de wet een afzonderlijke plaats behoort in te nemen, is „het wetsontwerp in titels verdeeld, waardoor het mogelijk werd, „haar in een afzonderlijken titel onder te brengen. Titel I bevat de „algemeene bepalingen, Titel II de bepalingen, welke betrekking

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 130