131 „hebben op de ruilverkavelingsovereenkomst en Titel III de bepa lingen, welke de ruilverkaveling uit kracht der wet regelen. „Partijen zijn binnen de grenzen van het verbintenissenrecht, het- ,.welk natuurlijk toepasselijk is, vrij in het vaststellen van den in- „houd der ruilverkavelingsovereenkomst. „Om deze reden kan aan de overeenkomst niet het gevolg van „titelzuivering worden toegekend. „Teneinde nu te verhinderen, dat in gevallen, waarin iemand, die „bij het kadaster als eigenaar bekend staat, doch deze kwaliteit niet „of niet meer bezit, partij is, de ruilverkavelingsovereenkomst ach teraf nietig zou blijken te zijn, is in overeenstemming met den door „de Commissie naar voren gebrachten wensch bepaald, dat de wer kelijke eigenaar door de bepalingen van de overeenkomst wordt „gebonden en de rechten ervan verwerft, evenals of hij zelf partij „was geweest. „Meestal zullen partijen bepalingen van de Rvk uit kracht van „de wet toepasselijk verklaren ten einde op deze wijze onderschei dene voordeelen, zooals de hulp der Overheid en vrijstelling van „zegel- en registratierecht te genieten. „In die gevallen zal de ondergeteekende hebben toe te zien op het „gebruik, hetwelk partijen van hare bevoegdheid maken. „Op de eerste plaats zal, zooals de Commissie terecht opmerkt, „dienen te worden voorkomen, dat men ter ontduiking van zegel- en „registratierecht een ruiling giet in den vorm van een ruilverkave ling. Dit is echter niet de voornaamste reden, waarom de Regeering „haar sanctie aan het beding zal moeten geven. Die reden ligt hier- „in, dat het beding de Overheid bindt; hierdoor wordt deze partij „en dient de geldigheid van dit onderdeel mede van hare toestem- „ming afhankelijk te worden gesteld. Voorts kan het zijn, dat par- tijen te weinig rekening hebben gehouden met de mogelijke rechten ,van derden en dat om deze reden het voorschrijven van publicatie gewenscht is. „Ook zal er aanleiding kunnen bestaan, de voorwaarde te stel den, dat eigenaren van aangrenzende gronden kunnen toetreden, indien zij zulks wenschen. „De ondergeteekende verwacht met de Commissie, dat de rege- ,ling van de ruilverkavelingsovereenkomst, welke speling laat aan ,het vrije initiatief van partijen en het mogelijk maakt op beschei- ,den schaal ruilverkavelingen zonder veel omslag door te voeren,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 131