133 komstige rechtsgevolgen als de daarin van toepassing verklaarde wetsbepalingen, terwijl de hierin aangewezen autoriteiten, colleges en ambtenaren op overeenkomstige wijze hunne medewerking ver- leenen. Art. 3 voegt een nieuwe benoemde overeenkomst aan ons rechts systeem toe, echter zonder dat hierbij eenige toelichting wordt ge geven over den aard van de overeenkomst. Uit de artt. 3 tot en met 5, uit het woord „mogen" in het le lid van art. 6 voorkomende en ook uit het V. V. en de M. v. A. is af te leiden, dat men het mogelijk acht, dat een zoodanige overeen komst (afgekort Rvk O) tot stand komt zonder eenige overheids bemoeiing. Op de feiten genoemd in art. 3 „samen te voegen, de verkregen massa te verkavelen en de kavels onder elkander te verdeelen" past het juridische begrip „Scheiding". De verkrijging der nieuwe kavels zou dan zijn toedeeling uit de massa. Is die toedeeling hier dan ook gedacht als declaratief en niet als translatief? Nergens wordt met zooveel woorden over deze vraag gesproken. Echter uit de M. v. A. is een argument te putten voor de beant woording in eerstgemelden zin. Immers eerst als partijen krachtens art. 6 de Overheid als medepartij aan hun Rvk O binden, acht de Minister publicatie van de overeenkomst noodzakelijk. Het is wel zeer te betreuren, dat niet terstond duidelijk is voor geschreven, dat van elke Rvk O een akte moet worden opgemaakt en ten hypotheekkantore in de openbare registers overgeschreven. Hoe onbevredigend dit ook moge schijnen, zoolang werkelijk grond wordt ingebracht en terug ontvangen blijft er aanleiding om aan scheiding van een gemeenschappelijk gemaakten boedel te denken. Hoe echter, als krachtens art. 5 één of meer partijen toetreden tegen inbreng van geld of uittreden tegen beding van een geld som? In dit geval zal men terstond moeten denken aan een koop overeenkomst. Volgt dan daaruit, dat nu wél publicatie van de Rvk O ex art. 671 B.W. noodig is? De M. v. A. schijnt ook dan publicatie niet noodig te vinden. Of is men van de veronderstelling uitgegaan, dat steeds art. 6

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 133