135 recht van Y2 voor ruiling van land in dezelfde of aangrenzende gemeenten, een bepaling, die haar ontstaan ook dankt aan den wensch om het landbouwbelang te bevorderen? We willen tenminste niet veronderstellen, dat men bedoelt het voordeel, dat de ruil als Rvk O niet zou behoeven te worden over geschreven. Schreven wij in den aanvang, dat we de Rvk O belangrijk meen den te zijn, zoo bleef daarvan bij eenige nadere beschouwing niet zooveel over voor de bevordering van de Rvk als instituut, nu het nieuwe Ontwerp zooveel meer mogelijkheden biedt aan de overheid om in te grijpen. We hadden in onze gedachten echter nog een andere mogelijk heid op het oog. Of n.l. de Rvk O een eenvoudiger oplossing zou kunnen geven voor het vraagstuk der grensregeling. Art. 2 der wet eischt nog steeds een landbouwbelang als motief voor toepassing van de wet. Nu zullen er dikwijls grensregelingen zijn waarbij een landbouwbelang is betrokken. Bij wegverbetering zal dit echter lang niet altijd het geval zijn. Het ware anders wel aanlokkelijk, een weg met al zijn aan grenzende perceelen samen te voegen tot één massa, de gewenschte betere verkaveling aan te brengen (men denke b.v. aan de moge lijkheid, de perceelgrenzen alle zooveel mogelijk loodrecht op den weg te leggen) en dan uit de massa de nieuwe kavels weer aan de oude eigenaren toe te deelen. Ook zou op die wijze voor uitbreidingsplannen langs eenvoudigen weg een juistere verkaveling zijn te verkrijgen. Waar echter de beide nieuwe ontwerpen zorgvuldig ervoor wa ken, te treden buiten het engere belang van den landbouw, achten we de kans niet groot, dat bij de parlementaire behandeling, de Minister zich alsnog in die richting zal laten dringen. Bovendien moet worden afgewacht of de nieuwe Minister het thans ingediende ontwerp zal willen handhaven. Met deze uiteraard summiere opmerkingen willen wij bij onze le zers de publicaties over dit onderwerp eenigszins inleiden. De stuk ken (Ontwerp met Memorie van Toelichting, Voorloopig Verslag, Nieuw Ontwerp met Memorie van Antwoord) zijn in de bibliotheek van K. en L. en ook kan men ze voor luttel gelds van de Lands-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 135