168 Vermenigvuldiging van veldaanteekeningen. Naar aanleiding van het voorstel van de af deeling Breda der Vereeniging voor K. en L., op de agenda voor de eerstdaags te houden algemeene vergadering voorkomende, en de toelichting op dit voorstel, zij het mij vergund, enkele opmerkingen te maken en mijn twijfel te uiten, of het doordruksysteem ter vervaardiging van kopie-veldwerk inderdaad reeds thans zou moeten worden vervan gen door het systeem van fotokopieeren en dus als verouderd moet worden beschouwd. Indien dit laatste systeem als meer economisch en in algemeenen zin als beter moet worden beschouwd, dan zouden mijn opmerkingen in de pen zijn gebleven en zou ik met belang stelling het nieuwe systeem ingevoerd zien. De geschiedenis van de invoering van het doordruksysteem bij onzen kadastralen dienst en de ontvangst hiervan door hen, die het zouden hebben toe te passen, gelijkt zeer veel op de wijze, waarop het destijds in enkele Duitsche landen werd ontvangen. Daar werd aanvankelijk aan de oudere landmeters toegestaan, althans in de districten (Bezirke) waaruit ik mijn gegevens kon putten, hun veld aanteekeningen op het terrein in inkt te blijven stellen, zooals hun gewoonte was, indien ze niet met het doordruksysteem zouden kun nen vertrouwd raken. Men was overtuigd, dat met de jaren deze werkwijze algemeen zou worden. II. W. Schneider: Untersuchung des neuen Lotstab-Entfernungsmessers von C. Zeiss, Jena. Z. f. V. 1930, S. 591. III. Ray. Martin: L'équerre Zeiss a lunette stadimétrique. J. d. G.-E. 1931, p. 297. IV. Meyer-Schellenberg: Der neue Lotstabentfernungsmesser von Zeiss. Z. f.V. 1932, S. 712. V. M. Lotstabentfernungsmesser van Zeiss. T. v. h. Kad. in Ned.-Indië 1933, biz. 119. VI. Pohling: Kipplodis mit Steilsichtaufsatz. A. V.-N. 1937, S. 265. VII. Brochures Geo 106/11, 130 en 172 van Carl Zeiss, Jena. „Lodis". „Kipplodis" et „Steilsichtaufsatz" (L'équerre Zeiss a lunette stadi métrique susceptible ou non de tourner autour d un axe horizontal. Cadre, qui peut être placé sur l'équerre, portant trois prismcs qui rendent possible I usage de l'équerre dans les terrains accidentés). L'auteur donne une description de ces instruments nouveaux de la maison Carl Zeiss a Jena. J. H. d e W a 1, landmeter van het Kadaster te Zutphen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 168