170 zijn aan te geven en de aanduiding in rooden inkt (nieuwe schei dingen ter onderscheiding van de oude, perceelnummers, enz.) zal niet duidelijk kunnen worden aangebracht. Of het mogelijk is, onder ongunstige weersomstandigheden op het terrein vervaardigd minuutveldwerk op duidelijke wijze langs foto- grafischen weg te vermenigvuldigen, moet ik betwijfelen. Het door- druksysteem kan zelfs bij regen een merkwaardig duidelijke kopie opleveren. Waar zullen de foto's moeten worden vervaardigd en hoe hoog zullen de onkosten hiervan zijn? Het gevaar, in het ongereede te raken, lijkt mij niet denkbeeldig. Destijds werd door den Heer Kwisthout (toen Ingenieur-Verificateur te Zutphen) de be sparing aan teekenaarsarbeid door het doordruksysteem verkregen, indien dit consequent en algemeen werd toegepast, begroot op on geveer 25000 per jaar, een bedrag dat weliswaar niet op de be grooting is terug te vinden, maar welke bezuiniging tengevolge had, dat door de teekenaars meer tijd kon worden besteed aan werk, vóór dien door landmeters uitgevoerd en het geestdoodende „kopie veldwerk maken" voor hen tot een minimum werd beperkt. Indien niet vaststaat, dat het vervaardigen van fotokopieën meer econo misch werkt, dan is er geen motief het doordruksysteem hierdoor te vervangen, mits dit zoo algemeen als mogelijk is wordt toege past op de juiste wijze en met materialen van superieure kwaliteit. Literatuuroverzicht (Boekbeoordeeling). Reproduction des croquis cotés. Depuis plusieurs années les géomètres du cadastre néerlandais font les copies de leurs croquis sur le terrain même a l'aide de papier carbone et un crayon dur (en allemand: ,,das Hüttensche Verfahren"). Quelques-uns veulent remplacer cette méthode par un procédé photographique. L'auteur, qui a autrefois introduit la méthode Hütten aux Pays-Bas, relève de nouveau les avantages de cette méthode. Dr. Albert König. Die Fernrohre und Entfernungsmesser V 242 blz. 16X24 cm. 2. Auflage. RM 22.50; geb. RM 24.— (- 25%). Verlag von Julius Springer, Linkstrasse 22-24, Berlin W 9. Dit is een werkje, waarvan de sobere titel niet den rijken inhoud zou doen vermoeden. König, de bekende medewerker van de Zeiss-fabrieken, geeft in dit uitstekend verzorgde en met niet minder dan 360 duidelijke figuren geïllustreer de boekje een vrijwel volledig overzicht van alle vormen, waarin de verrekijker

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 170