RECHT EN ADMINISTRATIE. De landmeter van het Kadaster en de domein werkzaamheden. Volgens artikel 69 van zijn Instructie moet de landmeter van het Kadaster bij het opmeten van rivieroevers artikel 578 van het B. W. in acht nemen, terwijl hij ingevolge artikel 88 van die I. K. gehouden is, bij eigendomsveranderingen ontstaan als gevolg van natuurlijke oorzaken, in zijn metingsstukken het wetsartikel te ver melden, waarop die veranderingen berusten. Met die natuurlijke oorzaken zullen vermoedelijk o.a. bedoeld zijn: aanwas, opwas, afslag en overstuiving van grond. Niet alleen echter de Instructie Kadaster, maar ook de voorschriften ter uitvoering van hoofdstuk IV van de Rivierenwet (circulaire No. 2603), be nevens de verdere delimitatiewerkzaamheden langs de Zuiderzee, de Wadden, de meren en andere openbare wateren, noodzaken den landmeter van het Kadaster studie te maken van de wettelijke be palingen, waarnaar in zijn voorschriften verwezen wordt, en kennis te nemen van de werkwijze, gevolgd bij den grensregelingsarbeid ten behoeve van het Domein. Behalve voor de richtige uitvoering van die voorschriften is die kennis tevens noodig, om bij de delimitatiebesprekingen beslagen voor den dag te komen, ten einde op de vele vragen welke door de wederpartij gesteld worden, het juiste antwoord te kunnen geven. In de eerste plaats komt voor nauwkeurige kennisneming in aan merking het ook in hoofdstuk IV van de Rivierenwet genoemde artikel 651 van het B.W., behelzende, dat de aanslijkingen en aan wassen, welke natuurlijk, langzamerhand en ongemerkt aan de lan den bij een loopend water gelegen aangroeien, ten voordeele van de aangelanden komen. Hierbij wordt dus vooreerst de eisch gesteld, dat het water, waarin de aanwas ontstaat, loopend zij, zoodat in eerste instantie (Lezing gehouden door den heer C. A. Feteris, ingenieur-verificateur van het Kadaster te Arnhem, in de AJgemeene Vergadering van de Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde op 8 October 1937.)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 185