191 Nu komt in de praktijk deze lijn van middelbare rivier meest vrij wel overeen met de lijn van begroeiing, zoodat het rationeel is, bij gebreke van begroeiing langs den oever, de lijn van middelbare rivier af te palen als grens van Rijkseigendom. De opgaven van de middelbare rivierstanden (of middelbare vloedstanden bij de benedenrivieren) zijn voor iedere peilschaal vermeld op de herziene rivierkaarten (schaal 1 a 10.000) van den Rijkswaterstaatsdienst. Bij alle afpalingen en opmetingen langs openbare wateren zal de landmeter moeten beginnen zich op de hoogte te stellen van de momenteele waterhoogte; deze vindt hij behalve natuurlijk aan de naastbij gelegen peilschaal tevens vermeld in de dagelijksche mededeelingen van den Algemeenen Dienst van den Rijkswater staat, gepubliceerd in de meeste dagbladen ten dienste van de scheepvaart. Blijkt de waterstand lager te zijn dan middelbare rivier, dan zal hij als grens van Rijkseigendom de denkbeeldige meer landwaarts gelegen lijn van middelbare rivier door eenvoudige waterpassing naar boven moeten brengen. Is het water hooger dan de middelbare rivierstand, dan zal hij door peiling van het hoogteverschil de grens van Rijkseigendom onder water moeten opzoeken; het verdient echter geen aanbeveling bij al te hoog water te gaan afbakenen, aangezien het dan later soms blijkt, dat zich nog begroeiing rivierwaarts van de afgebakende lijn bevindt. De afstanden langs den oever waarover de aangelanden het recht van aanwas ten gevolge van aanleg van Rijkswerken verliezen, wa ren in de vroegere wet niet aangegeven; in de praktijk hield men zich daarvoor bij de delimitatiën aan de op Waterstaatservaring gebaseerde afstanden, welke behalve in circulaire 911 ook in arti kel 67 van de Instructie Kadaster zijn vermeld; de nieuwe Rivieren- wet heeft die afstanden met eenige wijzigingen in artikel 20 over genomen. Een groot voordeel van de nieuwe wet is voorts hierin gelegen, dat bij gebreke van overeenstemming met aangelanden de oever- lijn naar artikel 24 zonder hun medewerking kan worden vastge steld; deze stok achter de deur ontbrak in de vroegere wetgeving. Het moge op grond van de besproken wetsbepalingen duidelijk wezen, dat de eigendomsgrenzen langs openbare wateren tenge-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1937 | | pagina 191